Warmia i Mazury na szarym końcu w wykorzystaniu unijnych środków. Olsztyn głównym beneficjentem

Data dodania: 2019-04-03 15:03:20, mjs
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Warmia i Mazury na szarym końcu w wykorzystaniu unijnych środków. Olsztyn głównym beneficjentem
Fot. Shutterstock Inc

Województwo warmińsko-mazurskie jest na szarym końcu pod względem wykorzystania unijnych środków. Wykorzystano tylko nieco ponad 59 proc. Gorzej od naszego regionu prezentuje się tylko kujawsko-pomorskie. Najwyższe dotacje otrzymał Olsztyn.

Z raportu opublikowanego przez iKalkulator.pl wynika, że Warmia i Mazury w ramach Regionalnego Planu Operacyjnego 2014-2020 otrzymało 1,72 mld euro, czyli ponad 7,42 mld zł. Jednak pod względem wykorzystania środków nasz region jest jednym z najmniej skutecznych. Rozdzielono jedynie 59,27 proc. funduszy, czyli około 4,5 mld zł. Dopłaty przeznaczono na ponad 2,5 tys. projektów. Gorzej prezentuje się tylko województwo kujawsko-pomorskie z wynikiem 57,91 proc.

Najwięcej pieniędzy trafiło do sektora rozwoju innowacyjności w przemyśle przetwórczym. 790 mln zł przeznaczono na wdrożenie nowych technologii, głównie w branży spożywczej i meblarskiej. Kolejna gałąź gospodarki to fotowoltaika, w której nasze województwo jest jednym z liderów, jeśli chodzi o inwestycje. Warmia i Mazury otrzymają 12 nowych elektrowni słonecznych o mocy 14 MW.

Głównym beneficjentem unijnych środków jest Olsztyna. Stolica Warmii i Mazur łącznie otrzymała 534 mln zł, a wraz z powiatem – 900 mln zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na dofinansowanie 572 projektów. 15 mln zł trafi do Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego, który zyska nowe piętro. Powstanie tam m.in. pediatryczny oddział intensywnej terapii. Z kolei Wojewódzki Szpital Specjalistyczny otrzyma nowe urządzenia medyczne dla oddziału kardiologii.

Fot. iKalkulator.pl

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.