Walczą o zdrowie trzyletniej Asi. Nowatorska operacja w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym

Ostatnia aktualizacja 2017-12-07 10:18:56, RED
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Walczą o zdrowie trzyletniej Asi. Nowatorska operacja w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym
Ilustracja do tekstu

Dziś w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym przeprowadzona zostanie pierwsza w Polsce operacja skoliozy u zaledwie 3-letniego dziecka. Dotąd operacje z zastosowaniem prętów magnetycznych przeprowadzane były dopiero u dzieci 9-letnich.

Trzyletnia Asia z Białegostoku cierpi na skoliozę wczesnodziecięcą. Wyjściowo skrzywienie jej kręgosłupa wynosiło 100 stopni i szybko postępowało, dlatego pierwszą operację korekcji skoliozy miała w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie już pół roku temu. Natomiast dziś, 7 grudnia, dziewczynka przejdzie kolejny zabieg.

Tym razem będzie to operacja nowatorska, bo lekarze wszczepią pacjentce specjalistyczne pręty magnetyczne, które umożliwią dalszą korekcję skrzywienia kręgosłupa bez konieczności przeprowadzania kolejnych operacji.

- To pierwsza operacja w Polsce u tak małego dziecka z zastosowaniem prętów magnetycznych, bo dotąd operowano tą techniką dopiero dzieci 9-letnie. Po zabiegu, raz na kilka miesięcy pacjentka będzie przyjeżdżać do szpitala na bezbolesne podciąganie kręgosłupa polem magnetycznym przy zastosowaniu specjalnego pilota – wyjaśnia doktor Paweł Grabala, ortopeda z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który będzie wykonywał operację razem z doktorem Pawłem Nosarzewskim, także pracującym w tym oddziale.

Operacja potrwa około dwóch godzin. Jest to leczenie ponadstandardowe, dlatego musiał na nie wydać zgodę warmińsko-mazurski oddział NFZ.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.



Apteki całodobowe | Lekarze