W USA pirat, w Polsce ceniony wydawca

Data dodania: 2018-05-16 11:07:18, Krzysztof Szczepanik
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
W USA pirat, w Polsce ceniony wydawca

W Sądzie Rejonowym w Olsztynie toczy się interesujące postępowanie. Jedna z olsztyńskich firm pozwała właściciela forum darkwarez.pl o pomocnictwo przy naruszaniu praw autorskich. W pierwszej instancji oskarżony został uniewinniony, w drugiej - sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

Polska wchodząc do struktur świata zachodniego zobowiązała się między innymi do specjalnej ochrony własności intelektualnej. Czy jednak zobowiązanie to jest wprowadzone w życie w przypadku internetu? Przykład działalności portali darkwarez.pl i catshare.net, wykazują, że chyba nie do końca. Dostrzegają to też Amerykanie, którzy na swojej rządowej stronie (https://www.state.gov/) podają działalność tego portalu jako przykład naruszania własności intelektualnej.
 
Amerykański raport dotyczy klimatu inwestycyjnego w Polsce. Zgodnie z danymi tam zamieszczonymi portal darkwarez.pl wręcz szerzy piractwo internetowe. Niestety wiele polskich sądów, a przede wszystkim prokuratury nie podzielają tego stanowiska. Czyżby w polskim wymiarze sprawiedliwości brak było fachowych biegłych zajmujących się internetem? Zaskakujący jest fakt, że biegli ds. przestępczości w internecie nie posiadają wiedzy jaką posiadają obce państwa.  A może za całą materią nie nadąża polskie prawodawstwo? W tym drugim przypadku to już uwaga do polskiego parlamentu, gdzie jak widać, chętniej zajmują się posłowie czy senatorowie sprawami wysokiej polityki niźli „przyziemnym” prawem autorskim i jego ochroną. 
 
Amerykański raport odnoszący się między innymi do forum darkwarez.pl udostępniony został na stronie rządowej USA w 2015 r., tak więc wydawałoby się, że polscy biegli, z zakresu informatyki winni dojść do podobnych wniosków. W rzeczywistości okazuje się, że wnioski polskich biegłych są całkowicie odmienne od wniosków biegłych rządowych Stanów Zjednoczonych, tworzących raport w sprawie piractwa i inwestycji internetowych w Polsce. A przecież opinia amerykańskich specjalistów ma niewątpliwy wpływ na potencjalnych inwestorów zachodnich, chcących inwestować w Polsce. 
 
Mechanizm działania wymienionych wyżej portali jest dość prosty. Użytkownik wrzuca pliki, do których nie posiada praw autorskich na przykład produkcji filmowych, koncertów, ebooków, lekcji nauki języków obcych na hosting catshare.net, który płaci za ich pobieranie. Następnie umieszcza linki do tych plików na forum darkwarez.pl. Im więcej pobrań, tym więcej wpływów dla użytkownika i hostingu. Im więcej użytkowników szukających możliwości pobrania za ułamek wartości plików, tym więcej przychodów z reklam forum. Sama działalność w/w portali ma cel całkowicie komercyjny. 
 
Oskarżony przed sądem, przez jedną z olsztyńskich firm internetowych, Remigiusz N. (właściciel darkwarez.pl) nie zaprzeczał, że na jego portalu znajdowały się i znajdują nadal treści tekstowe, będące w istocie rzeczy linkami do konkretnych dzieł piracko umieszczonych na jego portalu. W toku prowadzonego postępowania przed sądem zostało wykazane, że oskarżony nie usuwał zgłoszonych treści, utrudniał kontakt, a nawet utrudniał samą czynność zgłoszenia faktu piractwa. Oskarżony dopuścił się nawet czynu pozorowania usunięcia postów wskazanych jako naruszenie i skopiował je pod inne adresy. 
 
Jednocześnie proces sądowy jednoznacznie wykazał, że działalność darkwarez.pl ma charakter komercyjny. Czyli jest to piractwo w celach zarobkowych. Bo im większa oglądalność tego rodzaju serwisu tym więcej jest tam, dających konkretne zyski, reklam. Pobierane są też drobne opłaty za dodatkowe funkcje i uprawnienia.  
 
Właściciel forum nie umieścił na swej stronie prostej informacji o kontakcie ze sobą, choćby w celu zgłoszenia naruszenia prawa. Kontakt poprzez system pocztowy forum wymagał przejścia procesu rejestracji. Po zgłoszeniu tą drogą jedyną reakcją właściciela było skasowanie wiadomości. Zamieszczenie informacji bezpośrednio w poście, w którym naruszane są prawa autorskie, skutkowało tym samym, czyli usunięciem treści o zgłoszeniu. Takie działania jednoznacznie świadczą, że właściciel forum ignoruje informacje o naruszeniu praw autorskich i tym samym uczestniczy w zorganizowanym procesie czerpania korzyści majątkowych przez nielegalne rozpowszechnianie plików. Nie ma żadnej możliwości zaniechania tego procederu bez interwencji organów ścigania.
 
Mimo tak jednoznacznych dowodów piractwa prokuratury odmawiały wszczęcia spraw. Nawet gdy sprawa skierowana została do sądu z oskarżenia prywatnego, to nagle okazuje się, że nie tylko sąd, ale i w istocie rzeczy sam prokurator nie widzi w działalności użytkowników darkwarez.pl piractwa. Jak się okazuje, negatywne dla producentów decyzje wymiaru sprawiedliwości oparte są na argumentacji: na darkwarez.pl występują nie linki lecz teksty, które nie są linkami bo po „najechaniu” na nie kursorem nie przechodzi się bezpośrednio do strony prezentującej konkretne dzieło. Wystarczy jednak króciutka operacja skopiowania tego „tekstu” i wprowadzenie go do wyszukiwarki, by natychmiast osiągnąć efekt linka. Czyżby działający w imieniu prokuratur biegli nie znali tej prostej zasady zmiany tekstu na link? Dobrze, że chociaż w Waszyngtonie to widzą! Choć jak się okazuje nie tylko w USA sprawa została dostrzeżona. Na konferencji w szkole policyjnej w Pile dokładnie przedstawiono nielegalny mechanizm działania stron takich jak darkwarez.pl (z wymieniem samej strony). Rzeczone materiały są pod adresem: http://pila.szkolapolicji.gov.pl/ strona 23 do 31. Polecamy je tak czytelnikom jak i niektórym prokuratorom, a może nawet posłom?!

Źródło: własne

Komentarze (78)

Dodaj swój komentarz

 • heherh 2018-11-11 10:27:31
  Znajdz mi kogoś kto woli kraść te programy czy filmy czy tam ściągali zamiast mieć tyle pieniędzy żeby było ich stać za nie zapłacić. Co za prymitywne podejście. I problem jest bo dzieciak co to prowadził zarobił jakieś groszówki na reklamach. USA kradnie ropę wartą biliardy mordując dzieci a ci się cieszą że waszyngton pomógł złapać tego strasznego oprycha. Śmiech na sali.
  Odpowiedz Oceń: 10 0 Zgłoś treść
 • heherh 2018-11-11 10:21:12
  Tak dlugo jak programy niezbędne do nauki i funkcjonowania w dzisiejszym świecie i kultura bedzie trzymana za scianą masywnie zawyżonych pod rynek zachodni cen, dak dlugo miliony ludzi w biednych krajach bedą to 'kraść'. Korporacje w usa zatrudniają prawnikow ktorzy dostają wiecej pieniędzy za gnębienie biedoty tymi prawami niż te korporacje na tym tracą. Chory system, tak samo jak ich służba zdrowia i wszystko inne. A nasza waluta i zarobki nadal g...no w porownaniu z europą. Jeśli ktoś powinien rozumieć sytuację to właśnie polska i inne biedne kraje. "Dobrze, że chociaż w Waszyngtonie to widzą!" Walka z symptomami dla zawyżenia własnego ego. Jak dojedą darkwarez albo piratebaya, piraci przeniosą sie na darkweba, vpny, a jak będzie trzeba to wrócą do sprzedawania płyt cd albo znajdą coś nowego. Są miliony ludzi nie tylko w polsce których zwyczajnie nie stać na kupowanie mnóstwa z tych rzeczy. Chcesz podnieść kwalifikacje żeby mieć szansę na lepszą pracę? Kupuj program za setki euro. Co ci z tego krzysztofie szczepaniku gazeciarzu od siedmiu boleści że im zabierzesz jak i tak ich nie stać żeby zapłacić ty tępy młotku? Cieszy się jakby nic nie wiedział o motywacjach, przestępczości i eksploatacji.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Cielok 2018-10-18 19:48:42
  USA są najewiększym zagrożeniem dla Państwa Polskiego! Dlatego chcieli wprowadzić akta i inne jego typu podobne, aż wprowadzili w faszystowskiej ue proawo praw autorskich za kase z usa!
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • OPERATOR MÓZGU 2018-09-09 21:35:22
  Walić przydupasów, którym przeszkadza DW.
  Odpowiedz Oceń: 28 0 Zgłoś treść
 • ddd 2018-09-02 20:29:28
  na darkarea wuja jest
  Odpowiedz Oceń: 17 125 Zgłoś treść
 • Alternatywa 2018-08-26 17:25:53
  Alternatywa za DW - darkarea.pl -
  Odpowiedz Oceń: 125 21 Zgłoś treść
 • Walk 2018-08-25 14:22:12
  Czyli błąd DW polegał na tym, że nie miała domeny .tk lub inna egzotyczna wyspa. Na przyszłość trzeba pamiętać: żadnych .pl czy innych koszernych kartofli.
  Odpowiedz Oceń: 14 1 Zgłoś treść
 • Pirates 2018-08-25 14:04:26
  Pieprzyć amerykanów. Tu jest Polska, niech się zajmują swoimi sprawami.
  Odpowiedz Oceń: 26 1 Zgłoś treść
 • Ivan24 2018-08-25 08:14:58
  Chciałem sobie wejść na dark-a po jakiś 5-6 mc żeby zobaczyć czy jest jakaś "kopia zapasowa" Civ bo mnie naszła chęć aby troszkę pograć.A tu Dark podzielił losy Exsite.pl. No i status Legendarny poszedł z dymem. Na szczęście Exsite po jakimś czasie wystartował ponownie pod inną nazwą.Pozdrawiam
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Tr0llo 2018-08-24 23:13:10
  Przecież na DW nie było żadnych plików, a autor tego artykułu w swoim tekście udostępnia 2 linki, z których jeden po kliknięciu w niego powoduje automatyczne pobieranie pliku. Czy "redaktor" posiada prawa do tego pliku? Dlaczego nie ma informacji, że kliknięcie w link powoduje pobranie i zapisanie pliku na dysku mojego komputera? Toż to już ingerencja w mój prywatny, legalnie zakupiony sprzęt i w oprogramowanie, które również kupiłem całkowicie legalnie, za absolutnie w legalny sposób zdobyte pieniądze. Ale mało tego, link umieszczony w tym artykule, oprócz tych "rzeczonych materiałów" zawiera złośliwe oprogramowanie, które infekuje komputer. Na całe szczęście, zostało to wykryte i zablokowane przez program AV. I co teraz, Panie "redaktorze? Chyba będę musiał zgłosić to do odpowiednich służb, że istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa udostępniania treści, do których "redaktor" nie posiada praw autorskich oraz rozpowszechnia złośliwe oprogramowanie. DW, to przede wszystkim było forum, gdzie całkowicie bezpłatnie, można było uzyskać wiedzę i pomoc w dziedzinie internetu, sprzętu i oprogramowania, a także uzyskać pomoc w kwestiach ogólnych. "Dobrze, że chociaż w Waszyngtonie to widzą!"- skoro tam tak wszystko dobrze widzą, to "redaktorze" Szczepanik, już w podskokach pod ambasadę USA, odczekać swoje, a może wizę wybłagasz i wtedy sam będziesz dobrze widział targając azbest z budynku w centrum jakiegoś getta ;-)
  Odpowiedz Oceń: 30 2 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.