W regionie od dawna nie było dużych opadów. Czy susza dotknie rolników?

Data dodania: 2019-05-13 16:32:37, kac
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
W regionie od dawna nie było dużych opadów. Czy susza dotknie rolników?
Zdjęcie ilustracyjne

W tym roku pogoda płata figla. W marcu na Warmii i Mazurach było deszczowo, jednak kwiecień odwrócił tę sytuację o 180 stopni – niemal wcale nie padało. Do tego doszły majowe przymrozki. Jak zatem może wyglądać stan regionalnego rolnictwa?

Trudno mi prognozować. Do analizy potrzebne są dane meteorologiczne. Bezwzględnie trzeba by było zrobić porównanie z danymi długookresowymi – wyjaśnia dr inż. Monika Panfil z Katedry Gospodarki Wodnej, Klimatologii i Kształtowania Środowiska Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM.

Takie dane zbiera Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 9 maja instytut wydał komunikat, w którym przedstawił prognozę sezonową na okres od maja do sierpnia.

Prognoza sezonowa (maj-sierpień) dla Polski wskazuje, że w całym kraju będą występować temperatury powyżej normy. Natomiast przewidywana sezonowa suma opadów będzie poniżej normy. Taka sytuacja będzie sprzyjać pojawianiu i pogłębianiu się niżówki hydrologicznej(...) W rozpatrywanym okresie o wiele większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia suszy meteorologicznej i hydrologicznej, ze względu na obecnie już występujące niskie stany wody i przepływy w rzekach w Polsce, zwłaszcza w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju.

Zaprezentowany powyżej scenariusz przebiegu warunków meteorologicznych i hydrologicznych, obserwowana obecnie wzmożona wegetacja roślin, dłuższy okres bezopadowy i brak odbudowy zasobów wód gruntowych w sezonie zimowym wskazują na znaczne zagrożenie utworzenia się niżówki (suszy hydrologicznej) w Polsce w okresie maj-sierpień 2019 roku.

– możemy przeczytać w komunikacie IMGW.

Na podstawie powyższej prognozy również trudno wyrokować, jaka przyszłość będzie czekać rolników z naszego regionu. Skontaktowaliśmy się zatem z profesorem Andrzejem Doroszewskim z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o wpływie suszy na plony. Buraki i kukurydza dopiero wschodzą, a ziemniaki będą miały swoje okresy krytyczne później – powiedział profesor Doroszewski.

Z pewnością będziemy trzymać rękę na pulsie i monitorować sytuację w regionie. Gdyby okazało się, że w kolejnym roku Warmię i Mazury nawiedziła susza, wtedy rolnicy mieliby ogromne straty. Ta sytuacja miałaby również wpływ na nas, konsumentów, ponieważ istnieje obawa, że mniejsze plony spowodują podwyżki cen żywności. A przecież już teraz w sklepach młode ziemniaki kosztują ok. 5 zł/kg a cebula 6 zł/kg.

Przypomnijmy, że susza dotknęła nasz region w zeszłym roku. Zagrożone klęską żywiołową były uprawy we wszystkich gminach województwa warmińsko-mazurskiego. Najbardziej ucierpiały powiaty olecki, piski, gołdapski i ełcki.

 

https://www.facebook.com/IMGW.PIB/posts/2307098552689887

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • CzlowiekZZusem 2019-05-16 06:45:04
    W tym roku susza bedzie nawet w na polu wszystko zgnic mialo. To rok wyborczy.. ARMIR JUZ DOSTAL DYREKTYWY ZEBY ROLNIKOM ,,SUSZE ,, WYPLACAC. Jestem wyborca Pisu i zaglosuje na nich ale taka polityka jest zalosna.
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
  • Rajek 2019-05-14 05:41:32
    Wystarczyło napisać i od razu popadało :)
    Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.