Dziś jest: 23.04.2024
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Data dodania: 2015-04-19 14:22
Ostatnia aktualizacja 2015-04-20 12:39

Redakcja

W olsztyneckim skansenie odtworzono historię [ZDJĘCIA]

W olsztyneckim skansenie odtworzono historię [ZDJĘCIA]
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Ponad 60 rekonstruktorów, pojazdy militarne, a także setki widzów - tak wyglądała w olsztyneckim skansenie edukacyjna inscenizacja historycznej akcji "Burza", której scenariusz nawiązywał do walk 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w 1944 roku.

reklama

Inscenizacja przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku prezentowała wybrane wątki działań  27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Udział w inscenizacji wzięło ponad 60 rekonstruktorów, odtwarzających siły polskie, radzieckie i niemieckie. Podczas rekonstrukcji walk przybyli do skansenu mogli zobaczyć m.in. wiele zabytkowych pojazdów militarnych, w tym czołg T-34 oraz działa samobieżne: Marder II i SU-57.

- Na przykładzie 27. Dywizji AK chcemy pokazać, że było to prawdziwe Polskie Państwo Podziemne, a nie tylko oddział partyzancki - mówił przed rozpoczęciem pokazu Mateusz Jasik z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Akcja "Burza" została zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Trwała ona od 4 stycznia 1944, kiedy wojska radzieckie przekroczyły na Wołyniu granicę polsko-radziecką z 1939, do stycznia 1945.

Rozkaz do jej rozpoczęcia wydał w listopadzie 1943 komendant główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski.

Po przekroczeniu przez Armię Czerwoną wschodniej granicy II Rzeczypospolitej i odrzuceniu wysuniętej przez władze RP oferty współdziałania wojskowego z ZSRR, 12 stycznia 1944 komendant główny Armii Krajowej wydał rozkaz nr 126, zapowiadający wsparcie Armii Czerwonej w walce z Niemcami w miarę naszych sił i interesów państwowych. 26 października 1944 jego następca gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz zakończenia akcji.

Do akcji "Burza" zmobilizowano łącznie ok. 100 tys. żołnierzy i oficerów AK. Po zakończeniu walk Sowieci rozbrajali, aresztowali i często nawet rozstrzeliwali mniejsze oddziały polskie. Większość Polaków zostało wywieziona w głąb ZSRR. Natomiast na skutek działań NKWD uwięziono ok. 50 tys. żołnierzy AK, głównie za odmowę wstąpienia do armii Berlinga.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl