Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2018-11-13 08:38

Redakcja

W co ubrać się w góry?

W co ubrać się w góry?
Zdjęcie ilustracyjne

Na pewno żadnego miłośnika gór nie muszę przekonywać, że są one piękne o każdej porze roku, niezależnie od pogody.

reklama

Latem zachwycają zielonymi stokami i majestatycznymi, zaśnieżonymi szczytami. Zimą rzucają wyzwanie najwytrwalszym wędrowcom, którzy długie lata przygotowują się do tego, aby zdobyć najwyższe szczyty o tej właśnie porze roku. Niezależnie od tego, kiedy wybieramy się w góry, zawsze są one nieprzewidywalne i mogą nas zaskoczyć prawdziwą pogodową huśtawką. Powinniśmy więc przygotować nasz ubiór na każde możliwe warunki. W plecaku nie może zabraknąć ochrony przed deszczem, buty muszą być wygodne, wytrzymałe i wspomagać prawidłową postawę stopy. W naszym ubiorze nie może też zabraknąć bielizny termoaktywnej.

Znaczenie bielizny temroaktywnej

Bielizna termoaktywna pełni bardzo ważną funkcję pośród różnych elementów garderoby. Sprawdza się znacznie lepiej podczas wzmożonego wysiłku fizycznego niż zwykła bawełniana bielizna z jednego prostego powodu. Tkanina wykonana z bawełny potrafi bardzo łatwo przemoknąć pod wpływem wydzielanego przez skórę potu, a materiały termoaktywne radzą sobie z nim znacznie lepiej. W przypadku chodzenia po górach jest to szczególnie ważne, ponieważ na stokach i przełęczach najczęściej jest wietrznie, a kiedy wiatr owiewa przemoczone ubrania, bardzo łatwo o nadmierne wychłodzenie organizmu i nieprzyjemne komplikacje. Bielizna termoaktywna zapewnia ochronę ciała na trzech poziomach odpowiadających jej podziałowi na grupę bielizny: cienkiej, średniej i grubej.

Cienka bielizna odpowiada przede wszystkim za odprowadzenie potu na zewnątrz materiału i utrzymanie skóry w suchości. Przylega ona ściśle do ciała, a zastosowane w niej technologie, zapewniają tkaninie właściwości, dzięki którym potrafi ona szybciej odparować nadmiar pary wodnej niż nią nasiąknąć. Ta grupa bielizny charakteryzuje się jednak kiepskimi właściwościami izolacji termicznej. Z tego powodu powinna być stosowana jedynie jako pierwsza warstwa ubioru, na którą założymy jeszcze kolejne.

Bielizna średnia to najbardziej uniwersalna grupa bielizny termoaktywnej. Nieco gorzej radzi sobie ona z odprowadzaniem potu, jednak lepiej grzeje, izolując ciało od warunków zewnętrznych. Lepiej też opiera się wiatrowi. Taka bielizna jest najczęściej pogrubiana w miejscach bardziej narażonych na wychłodzenie, jak np. klatka piersiowa, czy brzuch, natomiast w miejscach o wzmożonej potliwości oraz cyrkulacji krwi będzie ona cieńsza i spełniać będzie podobną funkcję, co bielizna cienka.

Bielizna gruba częściej zaliczana jest do bielizny termicznej, niż do bielizny termoaktywnej z tego względu, że jej przydatność opiera się przede wszystkim na izolowaniu ciała przed zimnem, natomiast “oddycha” ona dosyć słabo. Tego typu odzież świetnie nadaje się na chłodne warunki bez wzmożonej aktywności fizycznej. Wszystkie typy bielizny termoaktywnej można znaleźć na https://www.snowshop.pl/bielizna-termoaktywna

Użytkowanie bielizny termoaktywnej

Jeśli chodzi o bieliznę termoaktywną, koniecznie trzeba pamiętać też o jej właściwej eksploatacji. Mianowicie, nie można takiej odzieży prać tak, jak zwykłych ubrań. Większość proszków do prania bardzo łatwo pozbawia bieliznę termoaktywną właściwości “oddychających” i antybakteryjnych, przez co staje się ona zwyczajną cienką tkaniną, niewiele różniącą się od bawełnianych podkoszulków. Również zbyt intensywne wirowanie może naruszyć jej delikatną strukturę.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Marina90 2018-11-20 10:17:37 91.223.*.*
    Bielizna termiczna, bez tego ani rusz! Ja na przykład kupiłam tutaj: outhorn.com/bielizna-bezszwowa-damska-(gora)-bidb601g---kobalt,73,4515.html i jeździ się zupeeełnie inaczej. Nie muszę robić przerw na herbatkę co dwa zjazdy :D
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl