V Olsztyński Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Olsztyna [ZDJĘCIA]

Data dodania: 2018-01-06 16:16:51, kru
Ostatnia aktualizacja 2018-01-06 19:58:54
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
V Olsztyński Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Olsztyna [ZDJĘCIA]
Tysiące wiernych wzięły udział w olsztyńskiej odsłonie Orszaku Trzech Króli
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Tysiące wiernych wzięły udział w 5. odsłonie Olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli, który w sobotę przeszedł ulicami stolicy Warmii i Mazur.

6 stycznia kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwane świętem Trzech Króli. Według przekazu biblijnego byli to mędrcy, którzy mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i wręczyć dzieciątku dary - mirrę, złoto i kadzidło.

W tym roku Orszaki Trzech Króli przeszły w 644 miejscowościach całego kraju. Na Warmii i Mazurach w barwnych korowodach mogli brać udział m.in. mieszkańcy Bartoszyc, Braniewa, Działdowa, Elbląga, Jezioran, Nidzicy, Olecka i Pisza. W sumie pochody zorganizowano w 35. miejscowościach regionu. Tegorocznej inicjatywie towarzyszy hasło "Bóg jest dla wszystkich". Motywem przewodnim było przypominanie uczestnikom Orszaku, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich.

W stolicy Warmii i Mazur, podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych, wydarzenie rozpoczęły msze święte w trzech kościołach parafialnych: pw. św. Józefa (ul. Jagiellońska), pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Mickiewicza) i pw. Matki Bożej Saletyńskiej (ul. Morska).

Po mszy z każdego z kościołów w stronę centrum miasta wyruszyły orszaki: z kościoła św. Józefa Orszak Azjatycki - Melchior, z kościoła NSPJ Orszak Afrykański - Baltazar, zaś z kościoła MBS - Orszak Europejski - Kacper.

W samo południe orszaki spotkały się pod miejskim ratuszem, gdzie odbyła się pierwsza scena jasełkowa "Spotkanie Królów". Następnie połączone orszaki ruszyły w stronę pl. Dunikowskiego, gdzie odegrany został mensjon "Pałac Heroda". Kilkadziesiąt minut później wszyscy zgromadzeni przenieśli się pod Urząd Wojewódzki, gdzie odegrano trzeci mensjon pod hasłem "U Brata Alberta".

Ostatni mensjon miał miejsce na pl. Solidarności, gdzie przedstawiono scenę pod hasłem "Stajenka - złożenie darów".

Po zakończeniu orszaków rozpoczęło się wspólne kolędowanie, które zainicjował polonez tańczony w rytm kolędy "Bóg się rodzi". Organizatorzy wybrali również najpiękniej przebraną orszakową rodzinę.

W ramach wydarzenia rozdano blisko 5 tys. papierowych koron oraz 3 tys. śpiewników z kolędami.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.