USOS na uniwersytecie

Ostatnia aktualizacja 2010-10-05 09:47:31, WeronikaPieloch
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

Jedni go nienawidzą, inni nie wyobrażają sobie studiowania bez niego. Mowa o Uczelnianym Systemie Obsługi Studenta, z którego korzystają uczelnie w całym kraju. Popularny USOS został właśnie uruchomiony na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Dzięki systemowi, studenci pierwszego roku mogą zapisywać się na lektoraty językowe i na wf. Obydwa moduły zostały już udostępnione, a rejestracja na zajęcia trwa od 1 października. Niestety, na razie z systemu mogą korzystać jedynie pierwszoroczniacy. Pozostali studenci swoją edukację będą kontynuować w tradycyjny sposób.

W przyszłości USOS umożliwiałby również sprawdzenie ocen za pośrednictwem internetu. Jednak mimo elektronicznego dziennika, studenci nadal musieliby zdobywać wpisy do indeksów.

Władze uczelni mają nadzieję, że wprowadzenie USOS-a usprawni i przyspieszy wiele formalności studenckich. System, z czasem, ma również pomagać w administrowaniu uniwersytetem. Uczelnia dąży do tego, aby w przyszłości część zajęć stanowiły wybrane przez studenta przedmioty. To on sam będzie decydować, na które zajęcia chce uczęszczać. Dzięki temu  będzie miał realny wpływ na swoją edukację.

Obecnie USOS działa na 35 uczelniach w kraju. Zdania na jego temat są podzielone. System ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Dla jednych problemem jest samo zapisanie się na wybrane zajęcia, ponieważ w momencie otwarcia rejestracji, często dochodzi do przeciążenia serwerów i przerw technicznych. Studentów martwi również czas aktualizacji danych w systemie. Oceny pojawiają się nawet kilka dni po ich wprowadzeniu.

Jednak są również tacy, którzy nie wyobrażają sobie studiowania bez USOS-a. Dzięki prowadzeniu wszystkich zapisów przez internet oraz możliwości sprawdzania ocen, zaoszczędzili wiele czasu i nerwów, które traci się w kolejkach. Poza tym mogli samodzielnie wybrać dzień i konkretną godzinę zajęć, dzięki czemu ich plan był dopasowany do indywidualnych potrzeb i rozkładu dnia.

To, jak USOS sprawdzi się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, ocenią sami studenci. W końcu system jest stworzony po to, aby ułatwiać im studiowanie i ograniczyć wyczekiwanie w długich kolejkach.

Źródło: strefauwm.pl/własne

Tagi: UWM USOS

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • zdegustowany 2012-01-24 19:48:48
  absolutnie beznadziejna sprawa z tym USOS-em. jeden wielki bałagan. Zdecydowanie odchodzi w zapomnienie studiowanie jakim znałem je z wcześniejszych lat..nie będzie juz mozliwosci poprawiania przedmiotów jesli komus sie powinie nogabo system jest po prostu zamykany i nie można dopisywac zadnych ocen.A dodatkowo chciałem zauważyc, iz pomimo wprowadzenia USOS-a i tak trzeba biegać za wykładowcami z indeksami i kartami..BZDURA
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • ,,, 2011-10-22 14:13:12
  wcześniej studiowałam na UAM w Poznaniu, tam wszystko przebiegsło świetnie. Nigdy nie miałam żadnego problemu, a Olsztyn wcale nsię nie popisał, choć powinien być już mądrzejszy o doświadczenia z innych uczelni, które mają ten system od paru lat,
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • ,,, 2011-10-22 14:11:18
  Nowy system miał ułatwić pracę, nie tylko wykładowcom, ale i studentom. Jednak gdy przychodzi do pierwszych starć z rzeczywistością to cały system, jak i świadomość na jego temat kadry UWM jest żałosna. Zaliczyłam pierwszy rok, mam wszystkie wpisy z przedmiotów, mam wpis od Pani dziekan zaliczenia roku, ale mimo to w systemie widnieję jako student w trakcie I roku. Tylko i wyłącznie dlatego, że któryś z wykładowców nie wpisał do systemu zalki. Automatycznie, nie mogę otrzymać przedłużenia ważności legitymacji!Sytuacja dotyczy całego roku, a mimo to nic z tym nie zrobiono. Mam nadzieje, ze wnioski z ostatnich wydarzeń zostaną wyciągnięte co do pewnych osób.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • aandrzej 2010-10-06 17:09:58
  btw zdałoby sie to otagowac jako UWM bo ciezko mi było tego niusa znaleźć...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • aandrzej 2010-10-06 17:09:55
  btw zdałoby sie to otagowac jako UWM bo ciezko mi było tego niusa znaleźć...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • studentka UW 2010-10-05 16:48:20
  podczas studiów na UW też miałam niestety tę przyjemność, zaznajomić się i zaprzyjaźnić z USOSem. W dniu zapisów horror - serwery ciągle niedostępne. Ci, którym się udało zapisać na języki siedzieli w systemie już od 1 rano, żeby uniknąć "przeciążenia". Potem zostały już tylko pojedyncze miejsca na zajęcia o godz 19 czy 20. Z wf też nie było lepiej. Poza tym te żetony...;/ nikt nie wiedział o co chodzi, starsze roczniki siedziały w bibliotece i pomagały pierwszoroczniakom się zapisywać, bo inaczej nie dało rady
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • aandrzej 2010-10-05 16:01:20
  mialem okazje u znajomego przetestować jako że kotem jest na UWM i system jest tragiczny pod względem user friendly... System jest robiony jak od programisty dla programisty, nic nie ejst wytłumaczone, żadnej pomocy, wszystkie dymki koło znaków zapytania puste, nigdzie nie napisane po co te żetony na co (sa 3 rodzaje zetonow, na lektorat, wf i cos czgo nikt nie wytłumaczył). A w dziekanacie z okazji tego cuda kolejki jakby dyplomy magistra za darmo rozdawali i starsze lata nie mogą sie nic dowiedzieć bo ciągle z USOSem i trzeba nowym pomagac bo terminy gonią. Istna tragedia
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.