Umowa podpisana. Tureckie tramwaje dla Olsztyna

Data dodania: 2018-07-18 14:14:01, red
Ostatnia aktualizacja 2018-07-18 14:20:58
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Umowa podpisana. Tureckie tramwaje dla Olsztyna
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Trochę dłuższe i trochę cichsze od olsztyńskich Solarisów Tramino, identycznie szerokie na 2,5 metra i mieszczące 210 pasażerów. Takie będą tureckie ''Panoramy'' - nowe tramwaje, które niebawem będą jeździć po Olsztynie.

W ratuszu doszło do podpisania umowy z turecką firmą Durmazlar - zwycięzcą przetargu na dostawę taboru tramwajowego dla Olsztyna. Turecka firma dostarczy swój sprawdzony już produkt - tramwaj ''Panorama''.

- Panorama jest modelem bazowym, który będzie zmodyfikowany zgodnie z potrzebami określonymi w przetargu, tak więc dostawca przeprojektuje tramwaj, pod nasze oczekiwania – informuje Andrzej Karwowski, kierownik jednostki realizującej projekt tramwajowy.

Olsztyn podpisał umowę na umożliwiającą dostawę 24 tramwajów, ale na początek kupi 12 z nich.

- W podstawowym zamówieniu będziemy oczekiwać dostarczenia 12 tramwajów oraz pakietów obsługowo-naprawczych. Ich głównym przeznaczeniem mają być nowe trasy, jakie zostaną uruchomione wraz z wybudowaniem kolejnej infrastruktury łączącej Pieczewo z Dworcem Głównym oraz Śródmieściem i Starym Miastem. Pojazdy wzmocnią także już istniejące linie, z których możemy korzystać od końca 2015 roku. W zależności od potrzeb i naszych możliwości finansowych turecka firma może nam dostarczyć kolejnych 12 tramwajów. Dlatego umowę podpisaliśmy z opcją na 24 pojazdy. Podstawowa wartość zamówienia to niespełna 108 mln złotych. Gdybyśmy skorzystali także w całości z zapisanej w umowie opcji, wówczas zapłacilibyśmy ok. 206 mln złotych – informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Nowe tramwaje ''Panorama'' pod względem technicznym będą podobne do tych już jeżdżących po Olsztynie - Solarisów Tramino. Niskopodłogowe, dwukierunkowe pojazdy będą miały 2,5 metra szerokości i pomieszczą 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Deklarowany przez producenta poziom hałasu to 73,6 dB, czyli nieznacznie mniej niż w obecnych Tramino.

Panoramy będą miały także skrętne skrajne wózki, dzięki czemu mniej zużywać będzie się torowisko oraz elementy podwozia. Drzwi zlokalizowane za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, pozostałe, środkowe cztery pary - dwuskrzydłowe.

- Pierwsze dwa tramwaje mają dotrzeć do naszego miasta w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy, czyli w kwietniu 2020 roku, ostatnie - pięć miesięcy później - dodaje prezydent Olsztyna.

 

Rozbudowa systemu ITS realizowana w ramach projektu "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności".

Artykuł sponsorowany

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Zygmunt Z 2018-07-19 12:44:06
  No to można jedną rzecz "odhaczyć" :) Teraz pozostaje tylko wybudowanie drugiego odcinka. Osobiście cieszę się z wyboru Panoram. Mam nadzieje ze będą nam dzielnie służyły przez lata.
  Odpowiedz Oceń: 6 36 Zgłoś treść
 • henryka 2018-07-18 19:19:18
  Olsztyn coraz bardziej nowoczesny
  Odpowiedz Oceń: 9 33 Zgłoś treść
 • Nadmorski 2018-07-18 18:26:55
  Wobec braku drugiej linii to zakup nowego sprzętu jest jak zdanie egzaminu na prawo jazdy bez posiadania auta. Proponuję postawienie jednego tramwaju przed ratuszem aby włodarze codziennie mogli wejść do środka i ,,Na sucho pojeździć sobie".
  Odpowiedz Oceń: 85 9 Zgłoś treść
 • Podatnik 2018-07-18 14:29:17
  No to teraz zrobić noą linię Kanta - Kortowo
  Odpowiedz Oceń: 12 3 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.