Trwają manewry wojskowe Anakonda 18. Wśród uczestników ''terytorialsi'' z Warmii i Mazur

Data dodania: 2018-11-15 12:08:15, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Trwają manewry wojskowe Anakonda 18. Wśród uczestników ''terytorialsi'' z Warmii i Mazur

Na polskich poligonach trwają obecnie największe ćwiczenia sił zbrojnych 2018 organizowane przez Polskę. W manewrach uczestniczą żołnierze z 10 krajów NATO oraz  struktur dowodzenia i sił Sojuszu. Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy biorą w nich również udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym terytorialsi z Warmii i Mazur.

ANAKONDA-18 są przedsięwzięciem integrującym wszystkie inicjatywy wynikające z postanowień Warszawskiego Szczytu NATO. Pozostając ćwiczeniem narodowym o zasięgu regionalnym z udziałem sił zbrojnych innych państw jest skorelowana z ćwiczeniami NATO i ćwiczeniami narodowymi państw Sojuszu. 

Celem ćwiczenia jest integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. 

W AN-18, na terytorium RP ćwiczy około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego.

W tym roku po raz pierwszy w manewrach na poligonie w Drawsku Pomorskim i Orzyszu oraz w przestrzeni powietrznej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii biorą udział żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym terytorialsi z Warmii i Mazur.

Terytorialsi z Warmii i Mazur odgrywają ważną rolę na terenie, który znają najlepiej. Ich zadaniem było ubezpieczenie drogowego odcinka lotniskowego oraz prowadzenie osłony odcinków drogowych. Drugie zadanie, jakie zrealizowali warmińsko-mazurscy terytorialsi związane było z utrzymaniem gotowości do udzielenia wsparcia personelowi lotniczemu. Zadanie to zostało zrealizowane 13 listopada w Wielbarku, we współpracy z 22 Bazą Lotnictwa Taktycznego.

Łącznie w ćwiczenie na terenie Warmii i Mazur jest zaangażowanych blisko 100 żołnierzy Obrony Terytorialnej.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.