Dziś jest: 15.05.2024
Imieniny: Izydora, Nadziei, Zofii
Data dodania: 2016-12-20 13:31

ol

To pierwsza w Polsce taka klinika. Rusza olsztyński ''Budzik'' dla dorosłych

W środę nastąpi oficjalne otwarcie pierwszej w Polsce kliniki wybudzania ze śpiączki osób dorosłych. ''Budzik'' powstał w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.  

reklama

Na tę klinikę czekały rodziny pełnoletnich osób będących w śpiączce. Mowa o ''Budziku'' dla dorosłych, który powstał w Olsztynie na wzór warszawskiej kliniki wybudzającej ze śpiączki dzieci.

Olsztyński ''Budzik'' został otwarty w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Warszawskiej 30 (budynek nr 10). Inicjatorem był prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który od maja tego roku prowadzi w szpitalu uniwersyteckim eksperymentalne zabiegi wszczepiania stymulatorów mózgu osobom będącym w śpiączce. Stymulatory mają za zadanie zwiększać reaktywność mózgu pacjentów. Koszt jednego zabiegu wynosi ok. 60 tys zł. (badania diagnostyczne, stymulator, operacja, pobyt pacjentów w szpitalu, etc.). Całość projektu jest finansowana przez  Fundację Akogo, która wspiera też warszawską klinikę Budzik.

Olsztyński szpital uniwersytecki od dawna posiada też między innymi przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy sprzęt badający funkcje mózgu osób w śpiączce. Dzięki takiemu sprzętowi – specjaliści prezentując osobom w śpiączce np. zdjęcia osób bliskich, sprawdzają, czy osoba w śpiączce reaguje, choć przez uszkodzenie mózgu nie jest tego w stanie pokazać. W szpitalu zakończyła się również budowa Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej, które służyć będzie przy eksperymentalnych terapiach wykorzystujących komórki macierzyste w przypadku takich chorób jak stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, czy śpiączka i wystąpienie ubytków kości.

Zaplanowane na środę (21 grudnia) oficjalnie otwarcie ''Budzika'' rozpocznie się o godzinie 13.00. W ramach uroczystości będzie okazja zwiedzić pomieszczenia nowej kliniki, w której niebawem pojawią się pierwsi pacjenci.

Klinika będzie pomagać dorosłym w śpiączce w pierwszym roku po wypadku oraz osobom, które znalazły się w śpiączce z powodu niedotlenienia. Terapia będzie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Źródło: uwm.edu.pl/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl