To już pewne. Po Olsztynie będą jeździć tureckie tramwaje ''Panorama''

Data dodania: 2018-05-16 14:45:19, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
To już pewne. Po Olsztynie będą jeździć tureckie tramwaje ''Panorama''
Fot. www.durmaray.com

Turecka firma Durmazlar  spełniła wszystkie wymagania przetargu i to ona dostarczy do Olsztyna 12 nowych tramwajów. Za nowy tabor miasto zapłaci niemal 108 mln złotych.

W maju ubiegłego roku ogłoszono przetarg na zakup 8 nowych tramwajów dla Olsztyna. Zgodnie z tak zwanym ''prawem opcji'' miasto zakładało też zakup dodatkowych 16 sztuk w zależności od uzyskanego dofinansowania. W sumie do Olsztyna trafić miałyby więc 24 nowe tramwaje.

W przetargu wystartowało jedynie konsorcjum firm Stadler i Solaris. Za dostawę 8 tramwajów firma chciała niemal 81 mln złotych – to znacznie więcej niż miasto było w stanie zapłacić. Przetarg unieważniono.

Drugi przetarg ogłoszono w listopadzie ubiegłego roku. Miasto zdecydowało się kupić od razu 12 nowych tramwajów i 12 w ramach prawa opcji. Okazało się jednak, że w tym przetargu jedyną ofertę złożyła turecka firma Durmazlar. Znane firmy produkujące tabor: Pesa, Siemens oraz konsorcjum Solarisa i Stadlera nie były zainteresowane przetargiem.

Oferta Durmazlar opiewała na kwotę 107 932 473,43 zł brutto w wersji podstawowej i 206 189 793 zł w wersji rozszerzonej (prawo opcji).

Miasto długo nie rozstrzygało przetargu. Turcy musieli bowiem udowodnić, że są w stanie spełnić wszystkie wymagania techniczne.

Dziś już wiadomo, że to właśnie turecka firma dostarczy do Olsztyna nowy tabor – tramwaje Panorama.

- Decyzja zapadła – wybór dokonany. Turecki Durmazlar zwycięzcą przetargu na dostawę taboru tramwajowego dla Olsztyna. Wymagania były wysokie, ale tureckiemu producentowi udało się spełnić nasze oczekiwania. Jeszcze trochę cierpliwości i na ulice miasta wyjedzie ładna, przestrzenna, z odrobina orientalnej tajemniczości Panorama – poinformował prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • miron101 2018-05-17 09:48:39
  Oby miały dobre zderzaki :)
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Gigu 2018-05-17 05:42:26
  Ktoś bronił Solarisowi złożyć ofertę....??
  Odpowiedz Oceń: 10 0 Zgłoś treść
 • korek1 2018-05-16 20:12:30
  To my nie produkujemy tramwajów no przecież inni niech zarobią a jak sprzęt się zepsuje to co wtedy gdzie części i naprawy szukać w Turcji nie bardzo wygodne i pewnie będzie drogo.
  Odpowiedz Oceń: 4 10 Zgłoś treść
 • Jadwiga_Misiak 2018-05-16 18:38:38
  Panorama? Nie Silkworm-jedwabnik? Szybko te zmiany następują. Oby konflikt na linii Turcja EU nie wybuchł, bo embargo nałożą i tramwaje pojadą w siną dal.
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • Zygmunt Z 2018-05-16 18:20:03
  Prezydent nie za bardzo i miał pole do manewrów, gdyż skoro DURBA spełnił wymagania, nie mógł odstąpić od podpisania umowy. Swoją drogą, już wcześniej wyraziłem zadowolenie z faktu iż ta seria tramwajów będzie nie tylko świetnie wykonana (Turkom będzie zależeć na otwarciu się na nowe rynki w EU) ale perfekcyjnie dopasowana do naszych lokalnych potrzeb (w końcu czegoś się nauczyliśmy z Solarisem). Mam szczerą nadzieje że myśl technologiczna Siemensa i Alstomu które płynęły potokiem do Turcji przez lata, przyniesie oczekiwane rezultaty. Jedyne co mnie nieco martwi (ze względu na brak informacji) jak rozwiązany zostanie temat serwisowania tych pojazdów szynowych.
  Odpowiedz Oceń: 14 1 Zgłoś treść
 • Gigu 2018-05-16 16:39:43
  SUPER! Grzechem zaniedbania byłoby gdyby Olsztyn nie zaproponowal , otwarcia serwisu Durmazlara na UE!
  Odpowiedz Oceń: 13 0 Zgłoś treść
 • Falisty 2018-05-16 16:20:27
  Mnie to się nawet podoba. Pewnie u kierowcy będzie można zakupić kebaba. Super!
  Odpowiedz Oceń: 10 4 Zgłoś treść
 • Norek 2018-05-16 15:49:13
  i koniecznie z podobizną pierwszego tramwajarza RP "Karola Krawczyka Olsztyna" - Piotra 10% Grzymowicza
  Odpowiedz Oceń: 6 13 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.