Testy Pendolino w okolicach Olsztyna

Ostatnia aktualizacja 2013-10-29 08:27:02, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

Spółka PKP Intercity szykuje się do kolejnego etapu testów szybkich, włoskich pociągów Pendolino. Na początku listopada maszyny będą testowane w okolicach Olsztyna.

Fot. eicpremium.intercity.pl
Nowe, włoskie pociągi, które w przyszłym roku będą regularnie obsługiwać kursy z północy na południe kraju przechodzą kolejną fazę testów.

Od środy, 30 października, rozpoczyna się sprawdzanie pociągu podczas jazdy na liniach kolejowych. Pociąg przejdzie trasę Warszawa – Konin – Warszawa.

Od poniedziałku 4 listopada, będzie testowany w rejonie Grybowa i Olsztyna. W Grybowie, niedaleko Nowego Sącza będą sprawdzane możliwości pociągu na stromych podjazdach i zjazdach. Koło Olsztyna odbędą się testy w jeździe po łukach. Skład będzie badany m.in. pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, pola widzenia szlaku oraz współpracy z systemami sterowania ruchem.

W drugiej połowie listopada proces homologacji zostanie przeniesiony na Centralną Magistralę Kolejową, najszybszą trasę kolejową w Polsce, łączącą Warszawę z Krakowem i Katowicami. Tam, na odcinku Góra Włodowska – Psary, skład będzie poddawany próbom prędkościowym. Przez cztery kolejne weekendy, zaczynając od 16 listopada, pociąg będzie rozpędzał się do prędkości powyżej 160 km/h aż do osiągnięcia 275 km/h.

Do maja przyszłego roku pociąg powinien uzyskać zezwolenie Urzędu Transportu  Kolejowego na eksploatację, natomiast regularne kursowanie z północy na południe kraju rozpocznie w grudniu 2014 r.

Połączenia prowadzące z południa kraju na Warmię i Mazury nowe pociągi będą obsługiwać najprawdopodobniej dopiero w 2015 roku. W tym czasie spółka PKP Intercity zamierza zakupić dodatkowe maszyny.
Źródło: PKP/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze