Taki znak tylko w Olsztynie

Data dodania: 2016-02-04 08:54:59, ol
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Taki znak tylko w Olsztynie
Fot. Marcin Kierul/UM Olsztyna

Olsztyn jest pierwszym w kraju miastem, które wprowadziło znak ostrzegający kierowców o znajdujących się ''po prawej'' rowerzystach. Póki co znak stanął na ulicy Płoskiego, jednak z czasem pojawi się na wszystkich newralgicznych skrzyżowaniach.  

Kierujący pojazdem skręcający w drogę poprzeczną jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost - przypomina olsztyński Oficer Rowerowy, Mirosław Arczak. - W Olsztynie istnieje szereg takich skrzyżowań, ale na kilku z nich obserwujemy częste sytuacje konfliktowe wynikające zazwyczaj z niewłaściwych zachowań kierowców.

Dlatego też pojawił się pomysł wykorzystania tablicy informacyjnej, która przypomina kierowco o obecności rowerzystów ''po prawej''.

- Takie działania, które sprzyjają rowerzystom i pieszym, wpisują się w naszą "Strategię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Olsztyna na lata 2014-2020" i są cennym wkładem w tworzenie bezpiecznego systemu komunikacyjnego - mówi Miejski Inspektor BRD, Paweł Micek.

Niebawem kolejne tablice trafią na inne newralgiczne skrzyżowania. Oficer Rowerowy zapowiada, że ta wyjątkowa forma nie będzie nadużywana, aby rzeczywiście zwracała uwagę kierowców i nie spowszedniała. Lokalizacje tablic będą konsultowane na posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Źródło: UM Olsztyn/własne

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Maciej65 2016-02-05 06:08:18
  Bardzo dobre zdjęcie dla takiego miejsca! Czy projektanci takich skrzyżowań wzięli pod uwagę ograniczone pole widzenia po prawej stronie z miejsca kierowcy autobusa i autokaru?
  Odpowiedz Oceń: 0 1 Zgłoś treść
 • Jo. 2016-02-04 14:09:47
  A może wystarczy, by rowerzysta podniósł dupę i zszedł z roweru i zamiast jechać przez skrzyżowanie, rower poprowadził pieszo, szczególnie w miejscach gdzie nie ma świateł na przejściu.
  Odpowiedz Oceń: 1 4 Zgłoś treść
 • kierowca Olsztyn 2016-02-04 11:41:02
  Czy ten znak jest w zgodzie z Kodeksem Drogowym.
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.