Dziś jest: 26.04.2024
Imieniny: Klaudiusza, Marii
Data dodania: 2015-07-27 11:45

Redakcja

System roweru miejskiego dopiero w 2016 roku?

System roweru miejskiego dopiero w 2016 roku?
Fot. Ilustracja do tekstu

Powraca temat wprowadzenia w Olsztynie systemu publicznych wypożyczalni rowerów miejskich, które umożliwiłby mieszkańcom darmowe lub niskokosztowe przemieszczanie się po mieście. Kiedy więc takie rozwiązanie pojawi się w Olsztynie?

reklama

Propozycja utworzenia w stolicy Warmii i Mazur systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich nie jest pomysłem nowym. Wprowadzenie rozwiązania, które obok autobusów i tramwajów służyłyby mieszkańcom jako dodatkowy środek komunikacji, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Wizja Lokalna" złożyła już w 2013 roku w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Choć inicjatywa pod nazwą Olsztyński Rower Miejski, zajęła w głosowaniu mieszkańców wysokie trzecie miejsce, ze względu na ograniczone środki nie doczekała się jednak realizacji. Jak podkreślali wówczas urzędnicy, miejskie rowery miały wyjechać na ulice naszego miasta w okolicach 2016 roku, czyli po ukończeniu przebudowy systemu komunikacyjnego w śródmieściu.

- Wielkimi krokami zbliża się rok 2016. Do tego czasu zakończyć się muszą prace związane z inwestycją tramwajową, a także uchwalony musi zostać budżet na przyszły rok. Najwyższy czas powrócić do zapowiedzi urzędników sprzed 2 lat, usiąść, przedyskutować i podjąć w końcu decyzję o zainicjowaniu przedsięwzięcia, które w innych polskich miastach pozwoliło nie tylko uatrakcyjnić ofertę komunikacji miejskiej, ale zmienić sposób myślenia o rowerach jako realnym, alternatywnym środku transportu - podkreśla Paweł Klonowski, przewodniczący stowarzyszenia "Wizja Lokalna".

Okazją do dyskusji w tym zakresie będzie wspomniana debata, której jak zapowiadają organizatorzy, system roweru miejskiego będzie głównym, ale nie jedynym tematem.

- Oprócz tematyki systemu Olsztyńskiego Roweru Miejskiego poruszone zostaną kwestie postrzegania ruchu rowerowego jako środka transportu, obywatelskich inicjatyw rowerowych jak na przykład Łynostrada, miejskich inwestycji rowerowych, a także współpracy Urzędu Miasta z UWM w kwestiach rowerowych, w szczególności w kontekście realizacji przez uniwersytet koncepcji Green University, której jednym z elementów są właśnie rowery miejskie - dodają Rafał Ostoja-Lniski i Maciej Najdzion, organizatorzy debaty.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. rektor UWM Ryszard Górecki, pełniący rolę ambasadora projektu poseł Paweł Papke, a także koordynatorzy inicjatywy Olsztyński Rower Miejski oraz projektu Łynostrada.

- - -

Stowarzyszenie "Wizja Lokalna" zaprasza na debatę, która odbędzie się w najbliższy czwartek (30 lipca) o godzinie 15:45 w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Starym Mieście.

Źródło: własne, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich "Wizja Lokalna"

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Kriss 2015-07-29 08:08:24 213.73.*.*
    No w końcu ktoś może zauważy że rowery są równorzędnym z mechanicznymi środkiem transportu. Wiecej ścieżek i dróg rowerowych, ułatwienia dla rowerzystów, "wyniesione" dla samochodów przejazdy przez drogi o małym natężeniu ruchu, system roweru miejskiego. Olsztyn jest stworzony pod względem ukształtowania dla rowerów. Brawo dla organizatorów. Mam nadzieje że to nie jednorazowa akcja
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Maria123 2015-07-29 08:06:15 213.73.*.*
    Super pomysł. Dlaczego jest tak mało promowany?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl