Dziś jest: 09.05.2024
Imieniny: Bożydara, Grzegorza
Data dodania: 2010-04-02 07:47

Iwona Starczewska

Światowy Dzień (Nie)Wiedzy na Temat Autyzmu

Dziś po raz trzeci obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z największych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS.

reklama

Eksperci podkreślają, że jest to najczęściej występujące zaburzenie rozwojowe - pojawia się dziś u co 150 dziecka. Niestety, poziom wiedzy społeczeństwa na temat tej niepełnosprawności jest wciąż niewielki.

Niski poziom świadomości społecznej na temat powszechności występowania autyzmu i jego wczesnych objawów oraz nieprawdziwe przekonania głoszące, iż autyzm jest rzadkością i można z niego wyrosnąć, powodują opóźnienie w podejmowaniu przez rodziców małych dzieci decyzji o poszukiwaniu pomocy. Zwlekanie z diagnozą i terapią skutkuje nasilaniem  się objawów autyzmu oraz powstawaniem objawów wtórnych, co może prowadzić do ciężkiej niepełnosprawności.

Tymczasem znane obecnie metody terapii autyzmu często pozwalają osiągnąć znaczną poprawę funkcjonowania dziecka. W tym celu niezbędna jest jak najwcześniej postawiona diagnoza oraz odpowiednia terapia. Jeszcze kilka lat temu powszechne było przekonanie, że autyzm jest nieuleczalny. Praktyka ostatnich lat pokazuje jednak, że wcale tak nie musi być. Wczesne rozpoznanie autyzmu oraz indywidualnie dostosowana, całościowa i intensywna terapia może prowadzić do poprawy funkcjonowania dziecka z autyzmem w stopniu zbliżonym lub równoznacznym z wyleczeniem.  Z naszych doświadczeń wynika, że może to dotyczyć nawet 10-15 procent małych dzieci objętych wczesną i intensywną terapią.

Pomimo prowadzonych od wielu lat kampanii społecznych mających na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu, nadal w powszechnej opinii funkcjonuje wiele mitów i stereotypów. Głoszą one m.in., że autyzm jest spowodowany przez odrzucającą postawę matki (teoria ta została obalona na podstawie wielu badań jeszcze w latach 80-tych XX wieku); autyzm jest odmianą schizofrenii (autyzm nie jest psychozą, jest zaburzeniem rozwojowym); wszystkie osoby z autyzmem są wybitnie uzdolnione (szczególnie uzdolnionych jest ok. 10% osób z autyzmem); osoby z autyzmem nie mówią (niektóre osoby z autyzmem rzeczywiście nie mówią, inne mówią bardzo dobrze i dużo).

Te i inne obiegowe opinie są krzywdzące dla osób z autyzmem i ich rodzin, powodują trudności ze zrozumieniem ich sytuacji, a w konsekwencji nasilają zachowania dyskryminacyjne powodując ich postępujące wykluczenie społeczne.
Realizacja działań mających na celu przybliżenie Polakom tematyki autyzmu jest jednym z priorytetów Fundacji SYNAPSIS, której celem jest niesienie profesjonalnej pomocy dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem i ich rodzinom oraz wypracowywanie systemowych rozwiązań, które poprawią jakość ich życia.


Więcej o fundacji na stronie http://www.synapsis.waw.pl/

Źródło: Własne/Fundacja Synapsis

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl