Ostatnia aktualizacja 2023-09-24 11:11

Stomil pokonał "Sączersów" [ZDJĘCIA]

Stomil pokonał
Radość olsztyńskie ekipy po zakończonym spotkaniu

Piłkarze Stomilu Olsztyn dopisali trzy punkty w tym sezonie II ligi. Tym razem przed własną publicznością olsztyński zespół skromnie pokonał ostatni zespół ligi, Sandecję Nowy Sącz. Zwycięską bramkę strzelił Filip Wójcik.

Szkoleniowiec Stomilu Janusz Bucholc chciał wstrząsnąć zespołem po dwóch porażkach z rzędu (1:2 z Hutnikiem Kraków i 0:3 z KKS-em 1925 Kalisz). Świadczy o tym protokół meczowy, w wyjściowej jedenastce od pierwszej minuty znaleźli się m.in. Filip Laskowski czy Michał Karlikowski. Na ławce rezerwowych zasiadł kapitan Karol Żwir, podstawowi obrońcy Hubert Sadowski i Bartosz Waleńcik, do składu nie załapał się Marcin Stromecki, a Bartosz Florek został odesłany na trzy tygodnie do IV-ligowych rezerw.

Pierwsza połowa spotkania nie przyniosła żadnego gola. Akcji podbramkowych także było jak na lekarstwo. Pierwszą, groźną sytuację gospodarze mieli za sprawą Filipa Wójcika, który wpadł w pole karne i w swoim stylu celował w róg bramki, ale tym razem został zablokowany. Goście odpowiedzieli 20. minut później w podobnej sytuacji, ale piękną paradą popisał się bramkarz Łukasz Jakubowski.

Po przerwie trener Bucholc desygnował do gry Karola Żwira, a boisko opuścił Yūdai Shinonaga. W 50 minucie po zamieszaniu w polu karnym pięknym uderzeniem popisał się Wójcik i wyprowadził Stomil na prowadzenie. Sytuacja Stomilu skomplikowała się w 64 minucie po tym jak z boiska za dwie żółte kartki wyleciał Tomasz Bała. Do 85 minuty olsztynianie musieli grać w osłabieniu, do momentu jak za faul przed polem karnym z boiska wyleciał bramkarz Sandecji Paweł Sokół. Z ławki rezerwowych na trybuny został odesłany także asystent Grzegorz Lech.

Olsztynianie do końca spotkania utrzymali jednobramkowe prowadzenie i po meczu mogli cieszyć się z czwartego zwycięstwa w tym sezonie II ligi.

W kolejnym meczu Stomil zagra na wyjeździe z Polonią Bytom. Mecz zaplanowano na 2. października (poniedziałek) o godzinie 18:15.

Stomil Olsztyn - Sandecja Nowy Sącz 1:0 (0:0)

1:0 - Filip Wójcik 50'

Stomil: Łukasz Jakubowski - Filip Wójcik, Filip Szabaciuk, Igor Kośmicki, Lukáš Kubáň, Michał Karlikowski, Yūdai Shinonaga (46' Karol Żwir), Michal Bezpalec (90' Piotr Kurbiel), Filip Laskowski (76' Hubert Sadowski), Łukasz Szramowski (86' Hubert Krawczun), Tomasz Bała

Sandecja: Paweł Sokół - Tomasz Nawotka, Piotr Kowalik (66' Kacper Talar), Dawid Szufryn, Kamil Słaby, Kamil Sobczak (86' Dariusz Krzysztofek), Denis Potoma (87' Michał Rutkowski), Mateusz Bartków (76' Arkadiusz Orzeł), Tomasz Kołbon, Radosław Gołębiowski, Jakub Wróbel

Żółte kartki: Żwir, Szabaciuk, Bała, Sadowski, Bezpalec, (Stomil); Wróbel, Bartków, Gołębiowski, Słaby (Sandecja)

Czerwone kartki: Tomasz Bała (64', Stomil, za drugą żółtą), Paweł Sokół (85', Sandecja, za faul taktyczny), Grzegorz Lech (Stomil, za krytykowanie orzeczeń sędziego)

Sędziował: Albert Różycki (Łódź)

* * *

Łukasz Surma, trener Sandecji: - Chciałbym podziękować naszym kibicom, którzy przyjechali za nami więcej niż pół Polski. Dla nas to była bardzo ważna obecność, bo cały czas gramy na wyjeździe. Nie gramy u siebie i dla nas jest to trudny okres. Cieszę się, że kibice byli, bo ta wiara i nadzieja cały czas w nich jest. Namawiam, żeby nadal jeździli za nami, bo wierzę w to, że zła karta się odwróci. Jest nam przykro i smutno, bo przegrywamy, bo przegrywamy mecz z sąsiadem tabeli, to może dużo powiedziane, ale jak byśmy tutaj wygrali, to byśmy złapali kontakt z zespołami nad kreską. To był taki jak przewidywaliśmy: dużo walki, dużo pojedynków, dużo fizycznej gry. Widać było, że obydwa zespoły są sparaliżowane ostatnią sytuacją. Tutaj skupię się oczywiście na swoim zespole. Zabrakło nam spokoju pod koniec meczu, bo mieliśmy dwie, trzy sytuacje, gdzie mogliśmy doprowadzić do remisu. Cały czas szukam balansu pomiędzy grą obroną, a ofensywną. W tej sytuacji, w której jesteśmy, nie możemy rzucić wszystkiego na jedną kartą. Podeszliśmy do tego meczu spokojnie, chcieliśmy bronić swojej bramki i wychodzić z groźnymi kontrami. To się udawało, pod koniec meczu zmiany miału popchnąć drużynę do przodu. Mieliśmy okazję do zmiany wyniku, ale nie udało się. Musimy pracować jeszcze ciężej i szukać punktów w kolejnym meczu. Będzie to trudne spotkanie, bo przyjedzie lider (KKS 1925 Kalisz - red.) i nic nam nie pozostaje jak trenować i trenować, poprawiać nasza gra. Będziemy szukać tego balansu, bo ważna jest obrona własnej bramki i szukać rozwiązań w ataku.

Janusz Bucholc, trener Stomilu: - Ten mecz przebiegał, co mnie bardzo cieszy, tak jak chcieliśmy. Graliśmy odważnie od tyłu piłką, chcieliśmy budować akcje krótkimi podaniami, te przestrzenie, które tworzyły nam ósemki czy dziesiątki, to fragmentami się udawało. Założenia na mecz bywają różne, byliśmy cierpliwi w tym co graliśmy, odważnie trójką obrońców i bramkarza. To jest taka nagroda, że ten mecz wygrywamy i do kolejnego meczu podchodzimy z chłodną głową. Na każdy mecz plan jest różny, teraz był taki żeby grać odważnie i wykorzystać naszą przewagę w utrzymaniu piłki to się udało.