Stary wiadukt przeszedł do historii

Data dodania: 2010-08-20 08:34:41, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

Stary wiadukt łączący centrum miasta z Zatorzem został już całkowicie rozebrany. Prace musiały być prowadzone w porze, kiedy pociągi na torach pod wiaduktem nie kursują.

Konstrukcja wiaduktu już wcześniej podzielona została na pięć części. Każda z nich ważyła około 50 ton. Jak się okazało, możliwości dźwigu, który miał podnosić poszczególne elementy, były jednak mniejsze.

 

Jedna ze skrajnych części zakotwiczyła się tak mocno, że specjalistyczny sprzęt sprowadzony z Gdańska nie dał rady jej unieść. Wykonawca postanowił więc „odciążyć” poszczególne elementy. „Z każdej z pięciu części „zdjętych” zostało po kilka ton” - wyjaśnia Andrzej Karwowski szef jednostki realizującej budowę nowego biegu ulicy Artyleryjskiej.

Dzięki temu konstrukcję nośną można było zdemontować bez problemów. Sama płyta i belki były w niezłej kondycji technicznej. Do rozebrania pozostały jeszcze przyczółki. To właśnie one decydują o fatalnym stanie obiektu. Przyczółki nie były remontowane od czasu wybudowania wiaduktu, a powstał on pod koniec XIX wieku. Po rozebraniu przyczółków i zbadaniu gruntu wykonawca przystąpi do budowy nowego wiaduktu.

Źródło: UM Olsztyn/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.