Lexusem śmiertelnie potrącił pieszego. Oskarżony Daniel M. pozostanie na wolności

Data dodania: 2019-04-02 14:17:42, mjs
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Lexusem śmiertelnie potrącił pieszego. Oskarżony Daniel M. pozostanie na wolności
Lexus zabezpieczony przez policjantów z KWP w Olsztynie
Fot. KWP Olsztyn

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał list żelazny dla Daniela M. podejrzanego o śmiertelne potrącenie 67-letniego mężczyzny. Oznacza to, że oskarżony na razie pozostanie na wolności. Do tragedii doszło 30 listopada między Bagienicami a Sorkwitami w powiecie mrągowskim.

Pod koniec listopada policjanci z Mrągowa ustalili, że kierowca srebrnego lexusa na irlandzkich numerach rejestracyjnych potrącił 67-letniego pieszego i odjechał z miejsca wypadku, nie udzielając mu pomocy. Daniel M. został oskarżony o śmiertelne potrącenie, ale prokurator nie mógł mu przedstawić zarzutów, bo mężczyzna nie przebywał pod adresem zameldowania, a jego poszukiwania okazały się nieskuteczne. W związku z tym pod koniec stycznia Sąd Rejonowy w Mrągowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt, a prokurator wydał za nim list gończy.

W odpowiedzi na działania organów sprawiedliwości, obrońca Daniela M. 1 lutego wystąpił o wydanie listu żelaznego.

- W uzasadnieniu wskazano m.in., że Daniel M. aktualnie przebywa za granicą i obawia się, że w razie powrotu do kraju zostanie tymczasowo aresztowany i tym samym odseparowany od rodziny. Do tutejszego Sądu wpłynęło także pisemne oświadczenie Daniela M., iż stawi się na każde wezwanie sądu lub prokuratora we wskazanym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Oskarżony złożył poręczenie majątkowe w wysokości 25 tys. zł, a sąd przychylił się do wniosku obrońcy.

- W ocenie Sądu Okręgowego priorytetem dla toczącego się postępowania karnego jest to, aby jak najszybciej wyjaśnić okoliczności tej sprawy, ustalić ewentualnych sprawców i pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej, dlatego zasadnym było uwzględnić wniosek obrońcy o wydanie listu żelaznego. W obecnej sytuacji, kiedy nie jest znane dokładne miejsce ukrywania się podejrzanego, ewentualne wszczęcie poszukiwań międzynarodowych również może nie przynieść spodziewanego efektu – natychmiastowego zatrzymania tego podejrzanego i prowadzenia postępowania bez przeszkód. Natomiast w wypadku wydania listu żelaznego podejrzany wkrótce będzie mógł wrócić do kraju i będzie można przeprowadzić z jego udziałem niezbędne czynności procesowe – tłumaczy rzecznik sądu.

List żelazny daje podejrzanemu możliwość pozostania na wolności do czasu zakończenia postępowania. Jednak musi on spełniać odpowiednie warunki: powinien znaleźć miejsce pobytu w Polsce, stawiać się w określonym terminie na wezwanie sądu lub prokuratury, nie może bez zgody sądu wyjechać z Polski, nie może nakłaniać świadków do składania fałszywych zeznań, a także nie może utrudniać śledztwa. W razie złamania tych warunków, sędzia może cofnąć list żelazny.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • W. 2019-04-03 14:13:01
  Ludzie, nie wiecie jak wyglądała sytuacja, a już człowieka skazujecie. Dajcie mu chociaż możliwość obrony. Jakie mataczenie? W sprawie potrącenia? Bez żartów. Nie rozumiem dlaczego w Polsce jest taka lekkosc4 wsadzania ludzi do pierdla bez wyroku.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • janina dziąsło 2019-04-02 22:31:19
  w tym kraju jak chcesz być zawodowym mordercą, wystarczy że będziesz likwidował cele swoim autem.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • www 2019-04-02 19:57:29
  Jakas paranoja zabił i pozostaje na wolności !?
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • kitty24 2019-04-02 17:28:51
  Taa, jasne.. A podejrzenie mataczenia itp.? I tylko 25 tys.? Bankowo załatwi sobie alibi albo żółte papierki...
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.