Śmierć strażaka podczas szkolenia. Przed sądem stanie dowódca

Data dodania: 2019-07-09 18:00:00, mjs
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Śmierć strażaka podczas szkolenia. Przed sądem stanie dowódca
Zdjęcie ilustracyjne

W październiku ruszy proces Marcina L., dowódcy komendy straży pożarnej w Kętrzynie. Mężczyzna jest oskarżony m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci strażaka i niedopełnienie obowiązków służbowych.

Do tragicznego wypadku doszło 14 czerwca ubiegłego roku. Na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie odbywało się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej i ratownictwa wysokościowego, dotyczącego zasad użycia i praktycznego przygotowania skokochronu do pracy. Brało w nim udział sześciu strażaków, a dowodził mu młodszy kapitan Marcin L. Zlecił on strażakom, aby skakali na napełniony powietrzem skokochron, mimo że przepisy tego zabraniają. W rezultacie jeden z kursantów doznał rozległych urazów głowy i miesiąc później zmarł.

Po wypadku dowódca zmusił pozostałych pięciu strażaków do ustalenia wspólnej wersji, która miała mówić, że kursanci nie wykonywali skoków na skokochron. W związku z tym wszyscy złożyli fałszywe zeznania.

- W ocenie prokuratora sam Marcin L. miał także złożyć fałszywe zeznania przed funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, będąc uprzedzony o odpowiedzialności karnej i z obawy przed grożącą mu odpowiedzialnością karną – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Marcin L. Usłyszał trzy zarzuty - niedopełnienia obowiązków służbowych w połączeniu z niedopełnieniem obowiązków z zakresu bhp i nieumyślnym spowodowaniem śmierci człowieka, podżegania do składania fałszywych zeznań oraz składania fałszywych zeznań. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Przed sądem będzie odpowiadał z wolnej stopy. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł.

Pierwsza rozprawa odbędzie się 2 października w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • gjgfnjgfchh 2019-07-09 18:42:56
    Nie dowodca komendy,a roty.komendą zarzadza komendant.tam byla zmowa milczenia i namawianie do popelnienia przestepstwa
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.