Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2019-05-20 12:27

Cezary Kapłon

Rozbiorą pawilony przy ul. Kolejowej. Co czeka słynne targowisko?

Rozbiorą pawilony przy ul. Kolejowej. Co czeka słynne targowisko?
Nieużytkowane pawilony przy ul. Kolejowej o nr 21, 22, 24 i 66 zostaną rozebrane
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Miasto planuje rozbiórkę nieużytkowanych pawilonów handlowych przy ul. Kolejowej. Nie jest tajemnicą, że to słynne niegdyś targowisko powoli umiera. Jaka przyszłość czeka handlarzy, którzy jeszcze tam zostali? Tego postanowiliśmy się dowiedzieć.

reklama

30 maja powołana przez prezydenta Komisja Przetargowa zajmie się otwarciem i oceną ofert. Postępowanie jest jawne. Kryterium wyboru jest cena. Na razie kwota, jaką na ten cel chce przeznaczyć miasto, jest nieznana.

Postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej u handlarzy, którzy jeszcze pozostali na Kolejowej. Jeden z nich, sprzedający odzież, powiedział, że przed kilkoma dniami odwiedziła ich urzędniczka, która poinformowała, że wkrótce zaplombowane pawilony zlokalizowane niedaleko al. Wojska Polskiego będą likwidowane.

Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości wszystkie zostaną usunięte – wyznał nam handlarz.

Kupcy są w większości właścicielami obiektów i dzierżawią grunt od miasta na okres dwóch lat. Niektórzy wynajmują pawilony handlowe. Zarządcą targowiska jest Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Postanowiliśmy również dowiedzieć się czy likwidacja czterech nieużytkowanych obiektów o nr 21, 22, 24, 66, to tylko jednorazowa akcja czy początek większych robót.

Na odpowiedź ratusza nie musieliśmy długo czekać. Wynika z niej, że dawni najemcy nie uregulowali opłat. A miasto nie będzie wymawiać umów tym, którzy tam pozostali.

Rozbierzemy cztery pawilony a kosztami obciążymy byłych najemców. Nie jest to sytuacja nadzwyczajna. Najpierw wzywamy najemców do samodzielnego usunięcia pawilonu, w sytuacji gdy zalegają z opłatami, a jeśli nie stosują się do tych wezwań, wówczas sami je rozbieramy – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie.

Przypomnijmy, że historia targowiska miejskiego przy ul. Kolejowej sięga 1977 roku. Wtedy to stanęły tutaj pierwsze pawilony. Przed laty to miejsce uważane było za kultowe. Przychodziło tu wiele osób, nie tylko, aby coś kupić, ale również porozmawiać z sąsiadami. Dlatego nie może dziwić, że u szczytu popularności było tu ok. 80 sklepików i straganów.

Później, gdy powstały hurtownie i galerie handlowe, ruch się zmniejszył, a handlarze albo zakończyli działalność, albo przenieśli się w inne, bardziej dostępne miejsca. Dzisiaj pozostało ich tutaj kilkunastu.

Galeria

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • R. G. 2019-05-20 23:10:34 37.30.*.*
    Nie jestem zwolennikiem tego miejsca. Ale żałuję, że nie mamy rynku na każdym osiedlu jak np. Poznań
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
  • tutejszy 2019-05-20 20:09:10 37.47.*.*
    Gdzie się podziali obrońcy socrealistycznej architektury,gdzie oni są ???
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
  • aga002 2019-05-20 17:46:32 88.156.*.*
    Wreszcie, prze kilka ostatnich lat to miejsce szpeciło.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1

www.autoczescionline24.pl