Rowerek biegowy jako pomoc w procesie rozwoju dziecka

Data dodania: 2019-01-10 08:25:12, kru
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Rowerek biegowy jako pomoc w procesie rozwoju dziecka
Zdjęcie ilustracyjne

Dziecięce rowerki biegowe zyskują coraz większą popularność. Rodzice chętnie kupują swoim pociechom te malutkie jednoślady. Na pewno nie jeden rodzic uznał go za świetny prezent pod choinkę. Co jest w nich takiego dobrego i dlaczego warto sprawić swojemu dziecku rowerek biegowy?

Wyrabianie dobrych nawyków

Przede wszystkim, już od najmłodszych lat możemy zaznajomić dziecko z jazdą na rowerze, dzięki czemu łatwiej mu będzie w przyszłości wsiąść na „prawdziwy” rower i opanować jego obsługę. Jest to bardzo ważne, gdyż w okresie do piątego roku życia dziecko opanowuje podstawy rozumienia świata i wiele wyrobionych wtedy przyzwyczajeń, jak również lęków pozostaje w podświadomości takiego człowieka do końca życia. Jeśli jako mały szkrab nauczy się posługiwać rowerkiem biegowym, będzie miało znacznie łatwiejszy start w przyszłości przy obsłudze jakichkolwiek pojazdów, a i jego zmysł równowagi będzie na wyższym poziomie.

Pomoc w fizycznym rozwoju dziecka

Oprócz wyrabiania przydatnych nawyków, rowerki biegowe wspomagają dzieci w prawidłowym rozwoju mięśni, kości i stawów. Kiedy są one w wieku przedszkolnym – właściwie od momentu, kiedy nauczą się siadać, towarzyszy im nieustanna ruchliwość. Jest to naturalny mechanizm człowieka, służący właśnie wzmacnianiu ciała w okresie jego intensywnego wzrostu. Takie dziecko bardzo dużo „wierci się”, próbuje naśladować chodzących rodziców, a kiedy wreszcie stanie na nogi, niemal natychmiast chce biegać. Warto wesprzeć te naturalne tendencje i pomóc naszym pociechom w nauczeniu ich ciała kolejnych umiejętności. Na rowerku biegowym dziecko siada na siodełku i odpycha się nogami od podłoża – w przeciwieństwie do „normalnych” rowerów, które wprawia się w ruch przy pomocy opartego o łańcuch napędu.

Kiedy dziecko może wsiąść na rowerek?

Rowerki biegowe są zaprojektowane z myślą o dzieciach już w zasadzie od momentu, kiedy nauczą się one chodzić (niektórzy rodzice z powodzeniem próbują sadzać dzieci na rowerek nawet wcześniej – a więc jeżdżą one na rowerze jeszcze zanim zaczną chodzić).Mamy wtedy do wyboru dwie opcje. Albo od razu zacząć od wyższego poziomu trudności i sprawić dziecku rowerek dwukołowy, albo ułatwić nieco na początku dziecku zadanie i zdecydować się na cztery kółka. Czterokołowy rowerek jest dla małego człowieka łatwiejszy w obsłudze, bowiem może na nim dosyć wygodnie usiąść i bez problemu się zatrzymać - nawet kiedy akurat nie podpiera się nogami. Rowerek z dwoma kółkami wymaga już od dziecka stałego skupienia uwagi na poruszaniu się, bo oprócz odpychania się nogami, musi ono też dbać o odpowiednią pozycję tułowia, a w przypadku zatrzymania musi utrzymać pozycję zapobiegającą wywrotce.

Różnice między różnymi modelami

Późniejsze modele rowerków biegowych – przeznaczone dla nieco starszych dzieci – różnią się od poprzednich nie tylko wielkością, dostosowaną do szybko rosnącego człowieka, ale też geometrią ramy i wyprofilowaniem siodełka. Wymuszają one na dziecku nieco bardziej pochyloną do przodu pozycję. Ta na pierwszy rzut oka niezauważalna zmiana to kolejny krok na drodze przygotowania dziecka do obsługi pełnoprawnego roweru. Znajdziemy w nich też wiele elementów zbliżających je do takich rowerów, jak na przykład  gumowe, pompowane opony, które wcześniej zastąpione są specjalną twardą pianką. Różnego rodzaju rowerki biegowe możemy znaleźć na https://www.bikesalon.pl/rowerki-biegowe.

Po wstępie do obsługi pojazdów w postaci jazdy na kolejnych modelach rowerków biegowych, dziecko powinno bez problemu przesiąść się na rower wyposażony w napęd i jest dużo większa szansa, że sprawi mu to przyjemność.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Oli@ 2019-01-12 21:28:48
    Fajna sprawa. Jeszcze jedno. Rodzice... nie zapominajcie o kasku lub nawet o ochraniaczach na lokcie i kolana. Milej jazdy maluchy!
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.