Rolnicy z Warmii i Mazur wciąż czekają na swoje odszkodowania za zniszczone plony

Data dodania: 2019-02-11 13:24:12, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Rolnicy z Warmii i Mazur wciąż czekają na swoje odszkodowania za zniszczone plony

Pół roku temu 171 rolników z powiatu gołdapskiego na Warmii i Mazurach złożyło do o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o wypłatę odszkodowań za plony zniszczone przez suszę. Do dziś pieniądze otrzymało zaledwie 25 z nich. Powód? Nieadekwatne planowanie wydatków w ARiMR.

Rolnicy z powiatu gołdapskiego wciąż czekają na odszkodowania za plony zniszczone przez suszę. Przez pół roku rządowej ARiMR udało się wypłacić zaledwie 25 odszkodowań ze 171 złożonych wniosków.

Skąd ta opieszałość? Okazuje się, że zabrakło środków na ten cel.

Interpelację do Ministerstwa Rolnictwa złożyła w tej sprawie posłanka z Warmii i Mazur, Urszula Pasławska.

- Środki przewidziane na ten cel w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2018 r. były niewystarczające na wpłatę tej pomocy. Uwzględniając powyższe pod koniec 2018 r. udzielanie przedmiotowej pomocy zostało znacznie ograniczone. Jednocześnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie przedmiotowej pomocy po wejściu w życie przepisów umożliwiających jej wpłatę w 2019 r. tj. po 26 stycznia 2019 r.

- czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa na interpelację posłanki PSL-u.

Takie tłumaczenia nie przekonują posłanki Pasławskiej.

- Po pierwsze, już w sierpniu ubiegłego roku było wiadomo, że straty spowodowane suszą sięgają 2 mld zł. Po drugie, kryteria wnioskowania o odszkodowania były niezwykle wysokie, na 1000 zł od hektara mogli liczyć wyłącznie ci, którzy stracili ponad 70 proc. plonów - tłumaczy posłanka. - W tej sytuacji można było odpowiednio zaplanować wydatki, żeby rolnicy dostali pieniądze jesienią a już najpóźniej do końca ubiegłego roku. Skoro rząd od ręki przyznał na ostatnim posiedzeniu Sejmu 1, 3 mld zł telewizji publicznej, dlaczego każe czekać rolnikom? 

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Ryszard Ochódzki 2019-02-11 14:14:39
    A byli ubezpieczeni prywatnie, że chcą pieniądze? Mi nikt nie dopłaca kiedy na rynku są niekorzystne warunki biznesowe.
    Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść
  • Kudo 2019-02-11 13:46:59
    Niech czekają pasożyty jak mi interes nie daje plonów państwo mi nie pomaga a cholernie rolnicy zawsze wyłudzają z moich podatków to chore.nie pasuje rolnictwo to zmienić branże !
    Odpowiedz Oceń: 2 6 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.