Dziś jest: 16.05.2024
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja
Data dodania: 2015-06-18 10:00

Iwona Starczewska

Reorganizacje w urzędzie po aferze korupcyjnej

Od lipca w Urzędzie Marszałkowskim zlikwidowany zostanie Departament Polityki Jakości. Ten sam, którego szef Igor H. oskarżony jest o branie łapówek od olsztyńskiego przedsiębiorcy.  

reklama

Urząd Marszałkowski poinformował dziś o planowanych od lipca zmianach w strukturze urzędu w Olsztynie. Z początkiem nowego miesiąca Departament Polityki Jakości przestanie funkcjonować, a sprawami związanymi z promocją dziedzictwa kulinarnego regionu zajmie się Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa. Temat sieci Cittaslow stanie się kompetencją Departamentu Turystyki. Systemy zarządzania jakością przejdą z kolei pod skrzydła dyrektora Departamentu Organizacyjnego. Częścią zadań związanych ze wzmacnianiem regionalnych marek i polityką w zakresie podnoszeniem jakości towarów i usług zajmie się Departament Koordynacji Promocji.

Decyzje o likwidacji jednostki nie dziwią. Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie po zapoznaniu się z materiałami postępowania jakie prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne przedstawili dyrektorowi departamentu, Igorowi H., zarzut o to, że w okresie od lipca do listopada 2014 roku przyjmował łapówki. Do korupcji dochodziło w związku z realizacją na rzecz urzędu zamówienia publicznego polegającego na przeprowadzeniu kampanii medialno-wizualnej promujących żywność naturalną województwa warmińsko-mazurskiego w 2014 roku. Kampanię prowadziła jedna z olsztyńskich firm. To właśnie przedstawiciel tej firmy wręczył dyrektorowi łapówkę w kwocie 27.000 złotych. Przedsiębiorca Władysław B. usłyszał już zarzut wręczenia korzyści majątkowej

To jednak nie koniec sprawy. CBA zatrzymało też trzy kolejne urzędniczki Urzędu Marszałkowskiego. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dyrektor departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego Bożenę W-Z, która niegdyś pełniła funkcję wicemarszałka województwa, Joannę W-D. kierownika w Biurze ds. Normalizacji i pracownicę Biura Promocji ZPRR Ewę D.

Urzędniczki usłyszały zarzuty przekroczenia uprawnień, czym ''ustawiały'' przetargi pod konkretnego wykonawcę, tego samego, który wręczał łapówki Igorowi H.

Kobiety działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przekroczyły swoje uprawnienia ustawiając przetargi na między innymi obsługę medialną II Biegu Europejskiego, czy obsługę w zakresie przygotowania i przeprowadzenia transmisji audio - wideo „Olsztyn Green Festiwal”. Podobnie działały w przypadku organizacji Ogólnopolskich Warsztatów Samorządowych - Rolnictwo Lokalne, żywność regionalna i tradycyjna. Ewie D. i Joannie W.-D. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, zaś Bożenie W.-Z. do 3 lat pozbawienia wolności. Urzędniczki zostały zawieszone, a śledztwo w tej sprawie wciąż jest prowadzone.

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl