Remont linii na trasie Działdowo-Olsztyn na zaawansowanym etapie. Specjalna maszyna wymienia tory

Data dodania: 2019-04-03 09:50:32, mjs
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Remont linii na trasie Działdowo-Olsztyn na zaawansowanym etapie. Specjalna maszyna wymienia tory
Remontowana linia kolejowa Działdowo-Olsztyn
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Prace nad remontem linii Działdowo-Olsztyna są na zaawansowanym etapie. Pod koniec marca specjalna maszyna PUN rozpoczęła wymianę starych torów na nowe. Trwa również modernizacja siedmiu stacji i przystanków.

Na odcinku kolejowym Olsztynek-Nidzica specjalna maszyna PUN zabiera stare odcinki torów i montuje nowe. Tory zostaną wymienione na około 28-kilometrowym odcinku. Remont rozpoczęto od przystanku Waplewo, a prace posuwają się w kierunku Olsztynka.

Na linii kolejowej między Olsztynem a Działdowem położono już około 55 km nowych torów. W tym celu wykorzystano 100 tys. podkładów i ponad 100 km szyn. Z kolei pomiędzy Nidzicą a Działdowem postawiono już około 400 słupów trakcyjnych. Zostanie na nich rozwieszona sieć trakcyjna, dzięki czemu pociągi będą mogły osiągać większą prędkość.

Remont trwa również na przystankach i stacji Olsztynek i Nidzica. Modernizacji doczekają się także perony w Waplewie i Zakrzowie Sarnowie. Zostaną tam zamontowane ławki, wiaty, gabloty informacyjne i funkcjonalne oświetlenie. Obiekty będą dostosowane do osób niepełnosprawnych i o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W Olsztynie także prace remontowe idą do przodu.

- W trakcie przebudowy jest 27 obiektów jak mosty, wiadukty, tunele i przepusty, m.in. w Olsztynie remontowany jest tunel dla pieszych łączący ul. 1 Maja z al. Wojska Polskiego. Poprawi się bezpieczeństwo i estetyka obiektu. Wymieniona zostanie nawierzchnia, wyremontowane będą ściany i zamontowane będzie nowe oświetlenie oraz urządzenia do odprowadzania wody. W drugiej połowie maja zakończone zostaną prace i przejście zostanie udostępnione pieszym – informuje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Modernizacja przejazdów kolejowo-drogowych ma poprawić poziom bezpieczeństwa i sprawność przejazdu pociągów. Wkrótce montowane będą nowe urządzenia zabezpieczające.

Inwestycja PKP PLK S.A. Krajowy Program Kolejowy zapewni lepszy komfort obsługi pasażerów na 14 przystankach i stacjach. Czas podróży w regionie skróci się o kwadrans. Szybciej dojedziemy też do Warszawy. Poprawić ma się przepustowość linii. Będzie możliwość prowadzenia większej liczby pociągów.

„Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn" są realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Koszt inwestycji to 260 mln zł, z czego 85 proc.. środków pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej.

Inwestycja Działdowo-Olsztyn w liczbach:

2 nowe przystanki Olsztyn Dajtki, Olsztyn Śródmieście

12 przebudowanych przystanków i stacji m.in. Olsztynek, Nidzica, Stawiguda, Olsztyn Zachodni

42 przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe

31 nowych rozjazdów

400 nowych słupów trakcyjnych

83 km torów

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • maxio123 2019-04-03 11:14:48
    Czy nie można by w trakcie trwania tego remontu, wybudować dodatkowy wiadukt na trasie Olsztyn-Kortowo i S51, pozwoliło by to połączyć miasto dwupasmową drogą z ekspresówką. Później gdy ruszy ruch kolejowy będzie o wiele trudniej i drożej.
    Odpowiedz Oceń: 5 3 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.