Dziś jest: 19.05.2024
Imieniny: Celestyna, Iwa, Piotra
Data dodania: 2010-11-30 10:39

Iwona Starczewska

Reaguj, pomagaj - ratuj!

Tylko jednego dnia na terenie Olsztyna, Braniewa i gminy Pieniężno z powodu wychłodzenia organizmu doszło do śmierci trzech osób. W dwóch przypadkach były to osoby bezdomne, natomiast 79-letnia mieszkanka wsi pod Pieniężnem zmarła około 350 metrów od swojego domu. Policjanci apelują, reagujmy, kiedy widzimy, że osoba bezdomna, chora, nieporadna - potrzebuje pomocy.

reklama

Od kilku dni temperatura na zewnątrz zarówno w nocy, jak i w dzień spada poniżej zera. Takie ochłodzenie jest niebezpieczne m.in. dla bezdomnych. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. W ubiegłych latach zdarzały się przypadki, kiedy osoby bezdomne znajdowały nocleg w komendach Policji. Tam bezpiecznie mogły spędzić noc. Policjanci odwozili potrzebujących do domów, do izb wytrzeźwień, także do policyjnych aresztów, ponieważ były to także osoby nietrzeźwe, które wieczorem i w nocy na mrozie siedziały w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Najczęściej tacy ludzie, z powodu wypitego alkoholu nie odczuwali zimna i dlatego byli narażeni na śmierć.

Podczas ubiegłorocznych zimowych działań policjanci 2371 razy interweniowali w stosunku do osób zagrożonych wyziębieniem, 547 razy podwozili potrzebujących do noclegowni, schronisk, szpitali. Kolejnych 434 osób zagrożonych wyziębieniem przebywających pod wpływem alkoholu w miejscach publicznych doprowadzono do izb wytrzeźwień lub policyjnych aresztów.

Jednak, jak podsumowują funkcjonariusze, wielu nie chce pomocy, stanowczo odmawia pobytu w placówkach socjalnych. Powodem tego jest brak akceptacji regulaminu tych domów, a konkretnie punktu mówiącego o konieczności bycia trzeźwym. Podczas ubiegłorocznej zimy na terenie Warmii i Mazur zdarzały się tygodnie, kiedy z pomocy, mimo namowy, nie chciało skorzystać około 150 osób bezdomnych.

Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami wychłodzenia organizmu. Patrolują także miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe.

Funkcjonariusze codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy ważna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego  z nas. Dlatego policjanci podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320.

Fot. Ilustracja do tekstu

 

Źródło: KWP Olsztyn/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl