Radni spotkają się z konserwatorem zbytków. Temat? Olsztyński dworzec

Ostatnia aktualizacja 2017-09-13 12:13:10, Iwona Starczewska
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Radni spotkają się z konserwatorem zbytków. Temat? Olsztyński dworzec

W czwartek na komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska olsztyńscy radni będą dyskutować na temat przyszłości remontu lub przebudowy olsztyńskiego dworca głównego, który być może zostanie wpisany do rejestru zabytków. Dlaczego radni podejmują ten temat, skoro nie są stroną w sprawie?  

Dworzec Olsztyn Główny to jeden z dziesięciu projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i jeden z 464 dworców w całej Polsce, które są objęte szerokim programem inwestycyjnym PKP S.A. na lata 2016-2023. Planowana inwestycja obejmuje nie tylko przebudowę budynku dworca. Przy współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. zmodernizowana zostanie także infrastruktura w obrębie stacji.

Obecnie PKP jest na etapie przygotowywania zamówienia, które wyłoni wykonawcę projektu dla tej inwestycji.

Z ogłoszeniem przetargu PKP zamierza się jednak wstrzymać. Powód? Oczekiwanie na rozstrzygnięcie w sprawie ewentualnej konieczności wpisania Dworca Głównego do rejestru zabytków, czego domagają się Stowarzyszenie Architektów Polskich – oddział w Olsztynie, lokalne Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków oraz Forum Rozwoju Olsztyna.

Społecznicy, po tym jak Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił zajęcia się sprawą, odwołali się od tej decyzji. Tym samym minister kultury i dziedzictwa narodowego nakazał WKZ ponowne rozpatrzenie sprawy.

Postępowanie trwa. Konserwator będzie miał za zadanie ocenić, czy obiekt spełnia kryteria zabytku. Jeśli dworzec zostanie wpisany do rejestru, Polskie Linie Kolejowe będą musiały przeprowadzić remont obiektu uwzględniając ten fakt. Dlatego PKP wciąż czeka z ogłoszeniem wspomnianego przetargu na projekt dworca.

Tymczasem w najbliższy czwartek olsztyńscy radni podczas komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska będą dyskutować na ten temat. Jak się okazuje, w spotkaniu udział weźmie wojewódzki konserwator zabytków oraz zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie.

Cel tego spotkania zastanawia o tyle, że olsztyńscy radni nie są stroną w dochodzeniu, które ma za zadanie przeprowadzić konserwator zabytków. 

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Kapitan Planeta 2017-09-17 18:30:17
  dworzec to był zabytkowy po wojnie do póki go nie otynkowali i do momentu jak postawili tą PRLowską budowlę, gdy stanęła to była dobra na tamte czasy, ale dziś to paszkwil że poezja, po co trupa reanimować?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • anka 222 2017-09-14 17:41:31
  Może przy okazji radni zajęli by się budynkiem nowo wybudowanym tz.PARK KOPERNIK-CENTRUM BIZNESU-cokolwiek to znaczy,pieniądze wywalone ,budynek stoi pusty już tyle lat to jest przykład gospodarności i radni cisza
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • MP 2017-09-14 09:32:19
  FRO-frakcja reorganizacji Olsztyna będzie dumna jak wpiszą dworzec na listę zabytków.Nie będzie przebudowy ,remontu a wodospad po opadach będzie działał.Toalety będą dostępne w gumakach a kładka dostępna wirtualnie.
  Odpowiedz Oceń: 9 2 Zgłoś treść
 • Mariannnnn 2017-09-13 21:35:54
  Nic lepszego nie zbudują. Nawet w Warszawie Dworzec Centralny został, chociaz też był plan zburzenia i budowa nowego. Na tym spotkaniu powinny być obecne Służby, bo to brzydko pachnie...
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • juhyt 2017-09-13 21:31:57
  OStry lobbing, ktoś chce zarobić przy budowie nowego budynku.. Ciekawe co na to CBA?
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • Zygmunt Z 2017-09-13 15:14:30
  Jak można chcieć odnawiać coś, co od początku byłe szpetne. Budynek dworca głównego stał się pośmiewiskiem architektonicznym i powodem kpin ze strony mieszkańców nie dlatego że tak podupadł (choć rzeczywiście pomimo starań nie jest zbyt zadbanym miejscem) ale dlatego że jest po prostu brzydki i niefunkcjonalny. Sam stojący obok wieżowiec czy raczej jego karykatura, powinien już dawno być wyburzony gdyż pasuje tam niczym drapacz chmur na środku pola uprawnego.
  Odpowiedz Oceń: 6 5 Zgłoś treść
 • Jadwiga_MIsiak 2017-09-13 13:17:32
  Radni zajmują się tym czym nie powinni i co gorsza jest poza ich jurysdykcją. Teren PKP jest we władaniu właściwej firmy. Plan zagospodarowania terenu raczej nic w tym względzie nie burzy. Wypada żałować, że radni miasta Olsztyna nie byli tak skorzy i chętni do zajmowania się tematem sporej inwestycji ZGOK - Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, która dziś przynosi straty i jest niewydolna. Ktoś przy starym olsztyńskim dworcu chce ugrać polityczno-samorządowy kapitał. Tyle lat dworzec niszczał, podobnie jak wygasał sąsiedni PKS i nikt nie interesował się tym tak jak w ostatnich dniach. 2018 prawdopodobnie wybory samorządowe, więc te "akcje" niewiele wniosą do samorządowego kapitału Państwa Radnych. Pomysł z zabytkowym dworcem jest równie cenny i logiczny, co przebudowa sąsiedniej okolicy placu Konstytucji 3-go Maja (budowa węzła przesiadkowego BIS ;)) który to niedawno był oddany do użytku.
  Odpowiedz Oceń: 12 2 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.