Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2018-10-12 10:51

Redakcja

Radni kończą kadencję. Co im zawdzięczamy, a czym się narazili?

Dziś w olsztyńskiej filharmonii oficjalnie zakończy się VII kadencja Rady Miasta Olsztyna. To dobry czas na podsumowania pracy naszych rajców, którzy nie zawsze głosowali tak, jak oczekiwali tego mieszkańcy.

reklama

Rada Miasta kadencji 2014-2018 dziś (12 października) oficjalnie zakończy pracę. Przypomnijmy, w skład rady wchodzili: Antosik Maja, Ciunel Halina, Szewczyk Robert, Łukaszewski Łukasz, Zakrzewska Ewa, Kacprzycki Krzysztof, Antosz Nelly Elżbieta, Misiewicz Joanna, Araszkiewicz Leszek, Piotrkowska Ewa, Babalski Jarosław, Ciborowska Danuta, Rudnik Dariusz, Smoliński Grzegorz, Dąbkowski Zbigniew, Flis Krystyna, Gornowicz Mirosław, Wirska Elżbieta, Jabłońska Wanda Agnieszka, Zdunek Marian, Małkowski Czesław Jerzy, Tandyrak Jan, Głażewski Tomasz, Tobiszewski Maciej, Rogińska-Stanulewicz Monika.

To właśnie w tym składzie radni podejmowali szereg uchwał decydując o przyszłości miasta, nowych inwestycjach drogowych i wszelkich zmianach budżetowych.

I choć nie sposób wymienić wszystkich decyzji, które radni podjęli, warto – w ramach podsumowania – przyjrzeć się tym decyzjom rajców, które odbiły się szerokim echem wśród mieszkańców miasta.

Radni upływającej kadencji uchwalili między innymi nocną prohibicję w Olsztynie. Radni zdecydowali o zakazie sprzedaży alkoholu po godzinie 22.00, mimo iż przeprowadzone wcześniej badania ankietowe wskazywały, że większość mieszkańców opowiada się przeciwko takiemu ograniczeniu.

Ci sami radni zdecydowali także o zakazie picia alkoholu na terenie Centrum Ukiel. Picie alkoholu możliwe jest jedynie w lokalach nad jeziorem, które posiadają koncesję.

Radni nie szczędzili nam również podwyżek. Przypomnijmy, od tego roku płacimy wyższe podatki od nieruchomości. Radni zdecydowali bowiem o wzroście opłat o średnio 2 procent w stosunku do tych obowiązujących w latach 2015-2016.

Olsztyńscy radni zajęli również stanowisko w sprawie remontu dworca głównego. Niemal jednogłośnie opowiedzieli się za niewpisywaniem bryły dworca do rejestru zabytków, czego oczekują społecznicy oraz część mieszkańców miasta. Radni stwierdzili, że miasto potrzebuje nowego dworca, zaś wpisanie go do rejestru komplikuje ten proces. Co prawda stanowisko radnych nie miało wpływu na podjęcie decyzji w tej sprawie przez konserwatora zabytków, jednak część mieszkańców miasta była oburzona decyzją radnych.

Wśród decyzji radnych tej kadencji, były oczywiście i takie, którym mieszkańcy przyklasnęli. Mowa między innymi o rewolucji w cenniku opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Radni zdecydowali o ujednoliceniu taryfy opłat, obniżeniu ceny za bilety ''sieciowe'' oraz wprowadzeniu biletów czasowych, które z powodzeniem funkcjonują w wielu większych miastach.

Mieszkańcy chwalili również decyzję radnych, którzy opowiedzieli się ''za'' przystąpieniem do  przygotowania odpowiednich przepisów, które będą regulować zasady eksponowania reklam w przestrzeni miejskiej. Dzięki temu miasto będzie miało realny wpływ na estetykę miasta.

W tej kadencji zapadła też decyzja w sprawie zmiany nazw ulic w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Olsztyńscy radni podjęli uchwałę, która zmieniła pięć nazw ulic: Władysława Hibnera na Pasymską, gen. Zygmunta Berlinga na Rotmistrza Witolda Pileckiego, Hanki Sawickiej na Wrocławską. Tym samym Olsztyn nie w pełni dostosował się do zaleceń IPN-u, który wskazał więcej nazw ulic, które podlegają ustawie dekomunizacyjnej. IPN wskazał bowiem między innymi ulicę Pstrowskiego czy Dąbrowszczaków. Nazwy dwóch ostatnich zmienił więc zarządzeniem zastępczym wojewoda. 

To jedynie część uchwał podjętych w tej kadencji. O, których jeszcze warto byłoby wspomnieć?

Pełen spis postanowień radnych z listą głosujących dostępny jest tutaj->

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

  • Antoni77 2018-10-14 20:46:14 88.156.*.*
    Czas odejść .Zagłosujmy na nowych, młodych, bezpartyjnych. Dajmy im szanse. WSPÓLNY OLSZTYN
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Nauczycielka 2018-10-14 13:31:54 5.173.*.*
    Kolejna osoba do weryfikacji przez wojewodę to p. Jabłońska z listy grzymowicza. Sprawa w sądzie. Zarzut: prowadzenie działalności gospodarczej na majątku gminy Olsztyn. W 2014 po wyborach ówczesny wojewoda badał czy p. Jabłońska oraz kilku innych radnych Olsztyna nie mieszkało poza Olsztynem. Myslę ze teraz tez sprawdzi. Kombinują jak mogą aby do dolnej krowy się przysłać.Krowa powinna dbać mleko ale obywatelom.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
  • MAriolaFi 2018-10-14 09:33:27 188.146.*.*
    Monika Rogińska-Stanulewicz przedstawia się jako przedsiębiorca... Niestety nie wspomina o tym, że działalność ma zawieszoną, ZUS-owi zalega kilkadziesiąt tysięcy złotych, Urzędowi Skarbowemu jeszcze więcej. Dom, w którym Pani Monika udaje, że nie mieszka (bo wówczas nie mogłaby być radną w Olsztynie) jest zajęty przez komornika. W jaki sposób taka osoba ma dobrze zarządzać Olsztynem? Jaka jest jej wiarygodność? Oszustka i tyle.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2
  • anka222 2018-10-13 17:25:10 89.228.*.*
    NA KANDYDATÓW PCHAJĄ SIĘ CI SAMI MYŚLĄ ŻE BĘDĄ RADNYMI CAŁY CZAS,CO ONI MOGĄ OBIECAĆ JAK SĄ PO KILKA KADENCJI
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
  • Ok7 2018-10-13 07:54:16 37.47.*.*
    Zagłosujemy na profesjonalnych i prawdziwie bezpartyjnych. Skończmy z układem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • henryka 2018-10-12 18:30:04 195.136.*.*
    Niech ktoś wymieni co znaczącego pozostawili po sobie prezydenci przed P.Grzymowiczem?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
  • Młoda 2018-10-12 14:35:56 37.47.*.*
    Ktoś zakleil bilbordy Wipija na Lubelskiej przed tunelem obraźliwym hasłami.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
  • Iwona7 2018-10-12 14:33:29 188.146.*.*
    Zdecydowanie trzeba dać szansę nowym osobom. Wielu obecnych radnych nic pożytecznego nie wniosło. Żadnych inicjatyw własnych, tylko "za" lub "przeciw" projektom przedstawionym przez ludzi spoza rady. Na przykład Monika Rogińska-Stanulewicz, czy może się pochwalić? Jedynie najwyższą liczbą wyjazdów finansowanych z naszych podatków... ale w jakim celu, na jakie aspekty naszego życia miało to wpływ? Pcha się "do koryta", bo bizneswoman z niej żadna (a na taką się kreuje).
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 0
  • Nauczycielka 2018-10-12 12:31:07 80.55.*.*
    wcześniej zachowania polityków, spowszedniały nam. Coraz rzadziej protestowaliśmy. Jak juź ktoś głośno to zrobił to nazywano go oszołomem. Kiedyś nikt z zarzutami prokuratorskimi nie myślał o kandydowanie na radnego. Dzisiaj na listach jest wielu. Przykład: KW Piotra Grzymowicza. Jeszcze niedawno głośno było o radnej, której wojewoda chciał uchylić mandat. Sprawa jest w sądzie. A tutaj jakby nic się nie stało Pani kandyduje do RM z pozycji 1. Przypadek JCM tez jest znany. W każdej partii jest taki przypadek. Żadnego szacunku dla wyborców. Każe nam wybierać się takie osoby. Juź słyszę te głosy oburzenia, ze nie ma prawomocnych wyroków sądowych. OK. Macie rację. Ja mówię o podwójnej moralności tych liderów partii lub KW którzy świadomie łamią przyjęte kiedyś normy i na listach umieszczają takie osoby. Nie głosujmy na takie osoby. Wybierzmy nowe osoby
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 2
  • kjhgfcghijkhn 2018-10-12 11:37:02 77.111.*.*
    Oderwać ich od stołków! Zagłosujmy na zupełnie innych, lepszych ludzi!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 2
  • @Jaja 2018-10-12 11:15:36 213.73.*.*
    Olsztyn jest jednym z NAJMNIEJ zadłużonych miast w całym kraju!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
  • Jaja 2018-10-12 11:11:21 81.219.*.*
    Ogromne zadłużenie miasta. Nowe inwestycje drogowe, utrudniające życie mieszkańcom od ponad 2 lat. Ubijanie małego biznesu, tworzenie większego bezrobocia i rozwój szarej strefy - prohibicja nocna. Wyższe podatki. Rewolucyjny pomysł zmuszenia mieszkańców do wyrobienia karty miejskiej, która nie jest kompatybilna z niczym, nawet z rowerami miejskimi, które miejskie to są tylko z nazwy, bo jest to prywatna firma. Wyrobienie karty miejskiej, doładowywanie, aktywacja - utrudnienie życia seniorom. Najdroższe bilety w kraju, nie licząc sieciowych. Niebezpieczne światła ledowe, o niewystarczającym strumieniu świetlnym, bądź źle wyregulowane. Normalnie ręce opadają. Korki, korki i jeszcze raz korki - doręczyciel, kurier, hydraulik, karetka, straż pożarna czy policja tramwajem raczej nie pojadą. "Świetnie" działający ITS, za grube pieniądze. Sprzedaż terenów miejskich pod kolejne centra handlowe i markety wielkopowierzchniowe. Tym Państwu już podziękujemy. Brak Mieszkania+. Gorzej, że z takim zadłużeniem, poprawienie tego co zepsuli zajmie bardzo długo.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 8

www.autoczescionline24.pl