Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2018-02-07 11:05

ck

Projekt domu a wysokość pomieszczeń

Wysokość poszczególnych pomieszczeń w domu to w większości wypadku sprawa ujęta w projekcie domu czy mieszkania. Jest ona nawet regulowana przez ministra infrastruktury. Jednak przepisy te określają minimalną wysokość pomieszczeń. A co z górną? „Wolnoć Tomku w swoim domku”?

reklama

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dn. 12.04.2002 r. określa minimalną wysokość pomieszczeń mieszkalnych na 250 cm. Poddasze użytkowe rządzi się swoimi prawami. Średnia wysokość nachylonego dachu nie może być niższa niż 220 cm, przy czym najniższy punkt poddasza nie może mieć mniej niż 190 cm. Co do niższych punktów nie są one wliczane do powierzchni użytkowej.

Dylematy na wysokości

W gotowym planie znajdują się już tego typu informacje. Nie uwzględniają one jednak rozwiązań na które być może będziemy chcieli się zdecydować a które znacznie wpłyną na parametry, takie jak podwieszany sufit, ogrzewanie podłogowe czy dodatkowe ocieplenie posadzki. Należy więc wcześniej wkalkulować takie plany w projekt domu, aby po ich uwzględnieniu minimalna wysokość pomieszczeń, została zachowana co najmniej na minimalnej granicy 250 centymetrów. Określenie wyjściowego poziomu wysokości pomieszczeń jest kluczowe dla umiejscowienia okien, czy drzwi.

Określając optymalną wysokość pokoi mieszkalnych należy ją dostosować do wielkości pomieszczenia i funkcji jaką będzie pełnił. Oczywiście uwzględniając zasadę, że im mniejsze pomieszczenie tym jego wysokość niższa. Z tego stwierdzenia można wyprowadzić umowne wymiary co do optymalnych rozmiarów pomieszczeń. Dla małego czyli do 12 m2 - wysokość powinna wynosić ok 250-260 cm. Dla większego o powierzchni ok. 30 m2 – będzie to już 270-280 m.

Niskie pomieszczenia

Niskie pomieszczenia o wysokości pomiędzy 220-250 cm mogą okazać się kłopotliwe. Dotyczy to czasem domów z poddaszem użytkowym. Możemy napotkać trudności w postacie przeprowadzenia przewodów wentylacyjnych lub innych instalacji. Również nadproża okienne czy drzwiowe będą bardzo niskie o ile w ogóle się pojawią. Nie wspominając już o próbie powieszenia karnisza. Ponadto spektrum oświetlenia w jakim moglibyśmy wybierać znacznie się skurczy. Wszelkie długie, wiszące lampy będą utrudniały codzienne funkcjonowanie bo będziemy o nie haczyć. Zamiast więc typowych wiszących źródeł światła pójdziemy w kierunku kinkietów i plafonów. Nie polecane dla cierpiących na klaustrofobie. O ile małe pomieszczenie może budować poczucie przytulności równie dobrze jego zaleta dla innych może być wadą i wpływać na uczucie dyskomfortu. Łatwo je ogrzać albo wręcz przegrzać. Szczególnie dużą wagę należy przywiązać do sprawnej wentylacji. Zwykle poleca się zastosowanie mechanicznej wymiany powietrza. Poza tym małe pomieszczenie to zwykle również ograniczona możliwość doświetlenia pomieszczenia. Szczególnie odczują to długie pokoje z oknem na wąskiej ścianie.

Wysokie pomieszczenia

A jakie wyzwania niosą ze sobą wysokie wnętrza przez które rozumiemy takie o wysokości oscylującej między 280-450 cm? Będzie się do nich zaliczać dyskomfort związany z akustyką. Dźwięk nie będzie się przyjemnie po nich rozchodził. Szczególnie informacja ta będzie istotna dla melomanów. Nie będą to już raczej przytulne pomieszczenia. Utrzymanie komfortowej temperatury pomieszczenia też będzie wyzwaniem. Dużą powierzchnię trudno ogrzać. Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze z racji swojej gęstości ucieka w górę. Zapewne przełoży się to znacznie na zwiększone wydatki w trakcie samej eksploatacji.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Gość 2018-03-07 10:12:23 46.21.*.*
    Dobra ta myśl z możliwością przegrzania niewielkich pomieszczeń. Dom to miejsce, w którym raczej chcemy się przecież czuć komfortowo.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Internauta 2018-02-26 16:25:28 46.21.*.*
    Ja osobiście nie lubię, jak w pomieszczeniach jest zbyt wysoko.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1

www.autoczescionline24.pl