Projekt domu a wysokość pomieszczeń

Data dodania: 2018-02-07 11:05:43, ck
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Projekt domu a wysokość pomieszczeń

Wysokość poszczególnych pomieszczeń w domu to w większości wypadku sprawa ujęta w projekcie domu czy mieszkania. Jest ona nawet regulowana przez ministra infrastruktury. Jednak przepisy te określają minimalną wysokość pomieszczeń. A co z górną? „Wolnoć Tomku w swoim domku”?

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dn. 12.04.2002 r. określa minimalną wysokość pomieszczeń mieszkalnych na 250 cm. Poddasze użytkowe rządzi się swoimi prawami. Średnia wysokość nachylonego dachu nie może być niższa niż 220 cm, przy czym najniższy punkt poddasza nie może mieć mniej niż 190 cm. Co do niższych punktów nie są one wliczane do powierzchni użytkowej.

Dylematy na wysokości

W gotowym planie znajdują się już tego typu informacje. Nie uwzględniają one jednak rozwiązań na które być może będziemy chcieli się zdecydować a które znacznie wpłyną na parametry, takie jak podwieszany sufit, ogrzewanie podłogowe czy dodatkowe ocieplenie posadzki. Należy więc wcześniej wkalkulować takie plany w projekt domu, aby po ich uwzględnieniu minimalna wysokość pomieszczeń, została zachowana co najmniej na minimalnej granicy 250 centymetrów. Określenie wyjściowego poziomu wysokości pomieszczeń jest kluczowe dla umiejscowienia okien, czy drzwi.

Określając optymalną wysokość pokoi mieszkalnych należy ją dostosować do wielkości pomieszczenia i funkcji jaką będzie pełnił. Oczywiście uwzględniając zasadę, że im mniejsze pomieszczenie tym jego wysokość niższa. Z tego stwierdzenia można wyprowadzić umowne wymiary co do optymalnych rozmiarów pomieszczeń. Dla małego czyli do 12 m2 - wysokość powinna wynosić ok 250-260 cm. Dla większego o powierzchni ok. 30 m2 – będzie to już 270-280 m.

Niskie pomieszczenia

Niskie pomieszczenia o wysokości pomiędzy 220-250 cm mogą okazać się kłopotliwe. Dotyczy to czasem domów z poddaszem użytkowym. Możemy napotkać trudności w postacie przeprowadzenia przewodów wentylacyjnych lub innych instalacji. Również nadproża okienne czy drzwiowe będą bardzo niskie o ile w ogóle się pojawią. Nie wspominając już o próbie powieszenia karnisza. Ponadto spektrum oświetlenia w jakim moglibyśmy wybierać znacznie się skurczy. Wszelkie długie, wiszące lampy będą utrudniały codzienne funkcjonowanie bo będziemy o nie haczyć. Zamiast więc typowych wiszących źródeł światła pójdziemy w kierunku kinkietów i plafonów. Nie polecane dla cierpiących na klaustrofobie. O ile małe pomieszczenie może budować poczucie przytulności równie dobrze jego zaleta dla innych może być wadą i wpływać na uczucie dyskomfortu. Łatwo je ogrzać albo wręcz przegrzać. Szczególnie dużą wagę należy przywiązać do sprawnej wentylacji. Zwykle poleca się zastosowanie mechanicznej wymiany powietrza. Poza tym małe pomieszczenie to zwykle również ograniczona możliwość doświetlenia pomieszczenia. Szczególnie odczują to długie pokoje z oknem na wąskiej ścianie.

Wysokie pomieszczenia

A jakie wyzwania niosą ze sobą wysokie wnętrza przez które rozumiemy takie o wysokości oscylującej między 280-450 cm? Będzie się do nich zaliczać dyskomfort związany z akustyką. Dźwięk nie będzie się przyjemnie po nich rozchodził. Szczególnie informacja ta będzie istotna dla melomanów. Nie będą to już raczej przytulne pomieszczenia. Utrzymanie komfortowej temperatury pomieszczenia też będzie wyzwaniem. Dużą powierzchnię trudno ogrzać. Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze z racji swojej gęstości ucieka w górę. Zapewne przełoży się to znacznie na zwiększone wydatki w trakcie samej eksploatacji.

Artykuł sponsorowany

Na kogo zagłosujesz w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego?

 • + KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA, PO, PSL, SLD, .N, ZIELONI
 • + KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY
 • + KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15
 • + KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM – PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS
 • + KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
 • + KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

 • Gość 2018-03-07 10:12:23
  Dobra ta myśl z możliwością przegrzania niewielkich pomieszczeń. Dom to miejsce, w którym raczej chcemy się przecież czuć komfortowo.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Internauta 2018-02-26 16:25:28
  Ja osobiście nie lubię, jak w pomieszczeniach jest zbyt wysoko.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.