Profesor ponownie przed sądem. Czy UWM odzyska stracone miliony?

Data dodania: 2018-02-12 12:33:53, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Profesor ponownie przed sądem. Czy UWM odzyska stracone miliony?
Centrum akwakultury UWM
Fot. uwm.edu.pl

Przed olsztyńskim sądem ponownie stanie dziś profesor z UWM-u, któremu zarzuca się działanie na szkodę uczelni i nieodpowiednie gospodarowanie środkami pozyskanymi z Unii na projekt badawczy. Jeśli sąd uzna profesora za winnego – uczelnia będzie chciała odzyskać utracone 2,5 mln złotych.

Przypomnijmy, do niedawna panowało na świecie przekonanie, że rozmnożenie europejskich węgorzy w sztucznych warunkach nie jest możliwe. Tego zadania z sukcesami podjęła się jednak grupa badaczy z UWM-u kierowana przez Dariusza K. Naukowcy pozyskali na ten cel dotację z Unii Europejskiej i rozpoczęli zakrojone na światową skalę badania.

Szybko jednak okazało się, że projekt był nieodpowiednio rozliczany, a środki ''rozchodziły się'' bez potwierdzenia w dokumentach.

Sprawa ujrzała światło dzienne w lutym 2016 roku.

Olsztyńska prokuratura w 2017 roku postawiła w tej sprawie zarzuty. Jednym z oskarżonych jest profesor Wydziału Nauk o Środowisku. Prokuratura zarzuca mu popełnienie pięciu przestępstw, w tym działanie na szkodę Uniwersytetu przy realizacji projektu „ Innowacje w akwakulturze ryb ze szczególnym uwzględnieniem biotechniki rozwoju ryb” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Profesor miał nie dopełnić swoich obowiązków jako kierownik projektu, nie zapewniając m.in. udokumentowania wykonania pierwszego etapu. Tym samym UWM utracił refundację kosztów w wysokości 2 509 568,97 złotych.

Naukowiec odpowie również przed sądem za dokonanie wspólnie z drugim oskarżonym oszustwa na szkodę UWM na kwotę 20 tysięcy złotych. Profesor miał w ramach projektu przedstawić ''lewe'' dokumenty w postaci protokołów odbioru dzieła, a przy tym nakłaniać drugiego z oskarżonych do złożenia fałszywych zeznań w tej sprawie przed Urzędem Kontroli Skarbowej. W akcie oskarżenia jest również zarzut wprowadzenia w błąd co do autorstwa 14 prac naukowych (magisterskich, doktorskich, inżynieryjnych) przedłożonych jako dokumentacja powstała w ramach realizacji przedmiotowego projektu.

Dariusz K. nie przyznaje się do winy. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Jeśli sąd wyda wyrok korzystny na uczelni – ta będzie chciała odzyskać od oskarżonego utracone 2,5 mln złotych.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Henryk Warmiński 2018-02-13 18:05:44
  Brak informacji o najważniejszym. Co z rozmnażaniem węgorzy?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Trolo lolo 2018-02-13 14:32:05
  Taki mamy klimat, taki mamy uniwerek ;p
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • xcvxcvxcvxc 2018-02-13 10:41:33
  Jak profesor Wydziału Nauk o Środowisku ma się znać na zarządzaniu projektem i rozliczaniu projektu? Nie mogli zatrudnić do tej pracy absolwenta/kogoś z WNE ?????
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.