Dziś jest: 23.04.2024
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Data dodania: 2018-11-14 11:55

Redakcja

Profesor Iwiński: Czy powstanie europejska armia?

Zdaniem byłego, olsztyńskiego posła z ramienia SLD profesora Tadeusza Iwińskiego, w ostatnim czasie obserwujemy renesans myśli o powstaniu europejskiej armii. Jakie są szanse ich urealnienia?

reklama

Od czasu planu premiera Francji Rene Plevena z 1950r. utworzenia Europejskiej Wspólnoty Obronnej cyklicznie wraca idea europejskiej armii. W różnych postaciach i wysuwana z różnych powodów. W ostatnich latach coraz częściej. Np. 2 lata temu szef Komisji Europejskiej Claude Juncker mówił wprost: "Amerykanie, którym tak wiele zawdzięczamy, nie będą wiecznie dbać o bezpieczeństwo Starego Kontynentu". Popierał go nawet Orban.

W tym tygodniu obserwujemy swoisty renesans tej idei, ale potwierdza się przy tym stare chińskie powiedzenie o ludziach śpiących w jednym łóżku, jednak mających różne sny. Macron przed rozpoczęciem w Paryżu zakrojonych na wielką skalę obchodów rocznicy zakończenia I wojny światowej akcentował celowość posiadania wspólnej armii jako "ochrony przed Chinami, Rosją, a nawet USA". Ciekawa była reakcja liderów dwóch ostatnich mocarstw. Putin - nieco paradoksalnie - poparł tę wizję-"generalnie jest to proces pozytywny z punktu widzenia umacniania wielobiegunowości świata". Trump natomiast uznał za obraźliwe dla Waszyngtonu takie uzasadnienie - "może Europa najpierw powinna zapłacić uczciwie za swój udział w NATO, który w wielkim stopniu subsydiują USA"!

Wreszcie kanclerz Merkel w Parlamencie Europejskim w Strasburgu mówiła o potrzebie pracy nad tym, aby "pewnego dnia mieć PRAWDZIWĄ europejską armię". Jak mawiają Anglicy -"będąc trzeźwym jak sędzia"- to mało realna perspektywa w nieodległej przyszłości. Obecnie raczej powinno chodzić o wyraźnie lepszą współpracę  poszczególnych państw członkowskich UE oraz Unii jako całość z NATO (głównie z USA) w dziedzinie obronności. Także o rozwój nowej ( z 2017r.) inicjatywy PESCO, czyli Stałej Współpracy Strukturalnej w tym obszarze.

Tadeusz Iwiński

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

  • Zbych 2018-11-16 11:23:53 5.173.*.*
    Europejska armia jest totalnie nierealna. Ciekawe, które państwa wyzbędą się swojej suwerenności? Poza tym makaron z francy opowiada, że ta armia ma bronić france przed wojskami USA. Tylko zapomina, że gdyby nie wojska USA to by teraz kumkał po niemiecku. Żarty dla z tą armią haha.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • henryka 2018-11-14 17:31:02 195.136.*.*
    To jak zachowuje się pis w polityce międzynarodowej upewnia mnie w przekonaniu że musi powstać jakaś siła abyśmy byli bezpieczni.Przecięż nie zapewnią nam tego ONR czy samoloty cywilne.Jasnym jest że nie powstanie żaden Fort Trump.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • Społeczniczka 2018-11-14 15:09:59 37.47.*.*
    Szanowny Panie Profesorze! Nam armia europejska nie jest potrzebna. Unia powstała w warunkach pokoju. Dobrobyt nie potrzebuje wojny. A kto jest naszym wrogiem? Arabowie? Na własny użytek wynajmujemy sobie wrogów. Jak Polacy przestaną na siebie pluć to nie będziemy zagrożeni. Największym naszym wrogiem jesteśmy my sami. Armia to kolejne tysiące darmozjadów w postaci kadry oficerskiej. Jak Pana stać do dokładają się Pan do tego budżet u na tę armię. To kolejna studnia bez dna. Podobno Brexit spowoduje mniejsze wpływy do kasy unijnej? Jak będzie mniej kasy to po co pomysł aby z tego co jest dawać na armię. Macierewicza juz nie chcemy. Chcemy miłości i pokoju.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2

www.autoczescionline24.pl