Dziś jest: 18.04.2024
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy
Data dodania: 2018-02-20 13:22

Redakcja

Problem smogu w Olsztynie. Chcą uchwały antysmogowej

Olsztyn ma poważny problem ze smogiem. Jakość powietrza wciąż jest niepokojąco zła, a rozwiązań mających skutecznie eliminować źródła zanieczyszczeni wciąż jak na lekarstwo. Dlatego olsztyński radny postanowił poszukać pomocy w samorządzie województwa. Ten miałby podjąć uchwałę antysmogową.

reklama

- Poszukując rozwiązań, zwróciłem się do Marcina Kulaska Radnego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z prośbą o wystosowanie interpelacji w sprawie SMOG.u w Olsztynie. Dotychczasowe działania na terenie Olsztyna okazują się dalece niewystarczające – pomoc mieszkańcom Olsztyna jest konieczna, bo pojawiają się kolejne odczyty na mapie Airly pokazujące, że miejskie powietrze wręcz truje – informuje radny miejski Krzysztof Kacprzycki.

To na jego prośbę radny sejmiku województwa Marcin Kulasek złożył interpelację o wprowadzenie uchwały antysmogowej.

Poniżej treść interpelacji:

Działając na podstawie art. 96 Prawa ochrony środowiska tj. w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu ma zdrowie ludzi lub na środowisko” sejmik województwa może w drodze uchwały wprowadzić „ograniczenia lub zakazu w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw” – zwracam się z prośbą od mieszkańców Olsztyna reprezentowanych przez radnego Krzysztofa Kacprzyckiego o przygotowanie stosownej tzw. Uchwały antysmogowej na początek pilnie dla miasta Olsztyna oraz pełną analizę obszaru województwa pod kątem konieczności wsparcia działań samorządów lokalnych w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Za stosowne należy uznać wprowadzenie dla Olsztyna zakazu spalania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach w trybie pilnym dla nowych instalacji i z okresem przejściowym do 2025 dla już istniejących instalacji. Za zasadne należy uznać podjęcie stosownych działań ze strony Sejmiku województwa mając na uwadze dotychczasowe uchwały Sejmiku tj. nr XIX/446/16 z dnia 30 sierpnia 2016r. w sprawie określenia Programu ochrony powietrza dla strefy miasto Olsztyn ze względu na przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 oraz Nr XXXI/614/13 z dnia 28 października 2013 r. „Program ochrony powietrza ze względu na przekroczenie poziomu docelowego benzo(a)pirenu dla strefy miasto Olsztyn.

Za konieczne uważam podjęcie działań przez Władze Samorządu Województwa również ze względu na funkcjonujący na terenie miasta Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie w którego Radzie Społecznej mam przyjemność pracować.

Dotychczasowe orzecznictwo stoi po stronie Samorządów Województwa działających na rzecz mieszkańców tj. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie odrzucał albo oddalał skargi na uchwały Sejmiku (sygn. Akt: II SA/Kr 521/16 oraz II SA/Kr 750/17). Podobną decyzję podjął w listopadzie WSA w Gliwicach (sygn. II SA/Gl 903/17). W październiku 2017 r. WSA w Krakowie uzasadniał, że konstytucja zapewnia ochronę zdrowia obywateli, a piece i kotły, które nie spełniają podstawowych standardów emisyjnych, są zagrożeniem dla życia mieszkańców. W dotychczasowych rozstrzygnięciach sądy administracyjne podkreślały, że uchwały antysmogowe spełniają wymagania ustawy Prawo ochrony środowiska, a tryb ich przyjęcia uwzględniał wszystkie niezbędne procedury.

W związku za powyższe jak na wstępie wnoszę o pilne przygotowanie stosownej uchwały.

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

  • Konstant 2018-02-21 10:42:18 10.5.*.*
    Brawo radny Kacprzycki - jedyny rzeczywiście zainteresowany losem mieszkańców i miasta!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 6
  • sokrates 2018-02-20 22:29:18 83.9.*.*
    NIE MA W OLSZTYNIE SMOGU !!!!!!!! A Radny niech lepiej pomyśli jak pomóc ubogim rodzinom żeby mieli za co kupić dobry opał !!!!!!!! A czy Radny zastanowił się ile trzeba zużyć gazu na ogrzanie domku jednorodzinnego takiego kwadraciaka ?!!! Kogo będzie stać na takie opłaty ??? A wymiana kotła gazowego to wydatek rzędu około 12000 + modernizacja istniejącej instalacji C.O. Ktoś może powiedzieć "jest dotacja" a przeczytaliście jakie wymogi trzeba spełnić ???!!!! Masakra !!!!! Kto wymyślił że opalanie drewnem powoduje smog i zwiększa PM 10 ???!!!!!!!!!! Dlaczego nikt z UWM-u się nie wypowie na ten temat ??? np. prof. dr hab. Barbara Adomas z Wydzału Toksykologi Wydział ten prowadzi badania nad pyłami PM10 i PM5 oraz innych zanieczyszczeń powietrza nad Olsztynem !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 7
  • mieszkaniec "Podgrodzia" 2018-02-20 17:27:25 79.184.*.*
    Zamieściłem w tym miejscu komentarz o zanieczyszczaniu powietrza na osiedlu przy ul. Gotowca. Odbywa się to nocą. Komentarz ten nie został zamieszczony !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Miszczu 2018-02-20 15:44:39 37.47.*.*
    Radny dostał kasę na lobbowanie. Miały być kontrole trucicieli i co? Palą najubożsi,a tych nie ukarzą a nawet trzeba by im zainstalować nowe ogrzewanie z kasy miasta. Dlatego najlepiej przywalić tym co palą węglem. Tyle że ja kupuje w MPEC i jeżeli ktoś mi zarzuci, że to słabej jakości węgiel to niech zamknie całą ciepłownie. Kolejna sprawa, dlaczego nikt nie chce wprowadzić filtrów w kominach do domów jednorodzinnych
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1

www.autoczescionline24.pl