Powróci autobus miejski na trasie Barczewo-Olsztyn? Jest szansa

Data dodania: 2019-04-05 10:01:29, mjs
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Powróci autobus miejski na trasie Barczewo-Olsztyn? Jest szansa
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Linia miejska nr 14, która kursowała na trasie Barczewo-Olsztyn została zlikwidowana w 2010 r. Powodem takiej decyzji były pieniądze. MPK Olsztyn zażądało, aby gmina Barczewo współfinansowała kursy miejskie. Okazuje się, że po latach Barczewo ponownie może połączyć linia miejska.

Dziewięć lat temu linia miejska nr 14 znikła z podmiejskich rozkładów jazdy, gdy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie zażądało, aby gminy ościenne dopłacały do kursów. Kursy te nie opłacały się przedsiębiorstwu, bo w większości korzystali z nich pasażerowie, którym przysługiwała ulga, czyli uczniowie i emeryci. Barczewo jako jedyna gmina nie zgodziła się na dopłaty, czego konsekwencją była likwidacja połączenia w listopadzie 2010 r.

Realizacją połączeń zajęli się prywatni przedsiębiorcy. Na trasie kursują małe busy, co budziło sprzeciw mieszkańców Barczewa i okolic. Problemem bowiem był przewóz dziecięcych wózków, osób niepełnosprawnych, a nawet dużych bagaży.

Okazuje się, że jest szansa na powrót linii miejskiej, która połączy Barczewo z Olsztynem. Władze obu miast podjęły już rozmowy w tej sprawie.

- Rozmowy ws. uruchomienia połączenia Olsztyn - Barczewo nadal są prowadzone, ale żadne wiążące decyzje nie zapadły. Dlatego trudno na tym etapie mówić o kosztach związanych z utrzymaniem linii i terminie jej uruchomienia – mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Sprawa powrotu połączenia podmiejskiego zostanie podjęta podczas najbliższej sesji rady miasta Barczewa. Wówczas będzie można rozmawiać o szczegółach.

- Na sesji Rady Miejskiej Barczewa w dniu 25 kwietnia, zostanie podjęta uchwała o powierzeniu Gminie Olsztyn wykonywania zadań własnych gminy w zakresie lokalnego pasażerskiego transportu zbiorowego. O szczegółach i kosztach funkcjonowania będzie można rozmawiać po podpisaniu stosownego porozumienia – informuje Andrzej Lichocki, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Barczewie.

Barczewo jest kolejną gminą, która chce przywrócić podmiejską linię autobusową, m.in. we wrześniu ubiegłego roku gmina Stawiguda rozpoczęła współpracę z Olsztynem. W rezultacie powstała linia nr 129. Z kolei z inicjatywy władz Olsztynka, połączenie to zostało wydłużone i od 1 października autobus linii nr 129 dojeżdża aż do Olsztynka.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Wygnaniec 2019-04-06 12:59:54
  Mpk się nie opłacało A prywaciarzom się opłaca. Znaczny to że coś z mpk A obecnym zkm jest nie tak. Zbyt wielu pasażerów korzysta z ulgi, a kto im je dał? Swoją drogą czy organy wydające zezwolenia na przewóz osób na trasie Barczewo Olsztyn nie są w stanie wymusić na przewoźniku pojazdów do transportu osób niepełnosprawnych?
  Odpowiedz Oceń: 0 3 Zgłoś treść
 • Barczewianin 2019-04-05 22:35:52
  Autobus powinien zajeżdżać na stację PKP w Barczewie. Chociaż w godzinach kursowania pociągów.
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-04-05 16:48:43
  No i fajnie. A to że Barczewo powinno dołożyć to też oczywiste.
  Odpowiedz Oceń: 15 0 Zgłoś treść
 • AdamR 2019-04-05 16:08:49
  Kiedy nowy opreator i nowe autobusy w Olsztynie?
  Odpowiedz Oceń: 11 4 Zgłoś treść
 • Rafałeleko 2019-04-05 12:07:25
  Niech narazie miasto pomyśli o komunikacji miejskiej. Bo niedługo to nikogo nie będzie w MPK. A jak oddadzą w prywatne ręce to ludzie nie dojdą do pracy na czas.
  Odpowiedz Oceń: 8 5 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.