Dziś jest: 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana, Sykstusa
Data dodania: 2019-07-11 10:38

Monika Smolik

Porzucenie zwierzęcia przed urlopem to nie rozwiązanie. Grożą za to poważne konsekwencje

Porzucenie zwierzęcia przed urlopem to nie rozwiązanie. Grożą za to poważne konsekwencje
Fot. Pixabay.com

Strażnicy miejscy i Towarzystow Opieki nad Zwierzętami coraz częściej informują o odławianiu psów lub kotów, które zostały pozostawione bez opieki. Jednym z powodów porzucania pupili są wakacyjne wyjazdy. Wyjeżdżając na urlop zdarza się, że nie ma kto zaopiekować się zwierzęciem, więc najprostszym sposobem wydaje się porzucenie. Jednak za takie zachowanie można ponieść poważne konsekwencje.

reklama

W ostatnich tygodniach Straż Miejska w Olsztynie coraz częściej informuje o znalezieniu zwierzęcia, które pozostawiono bez opieki. Często są wygłodniałe i odwodnione. Takie czworonogi trafiają do schroniska, gdzie otrzymują odpowiednią opiekę.

Jednym z powodów porzuceń zwierząt są letnie urlopy. Niektórzy właściciele czworonogów, planując wypoczynek, nie myślą o zapewnieniu odpowiedniej opieki pupilowi. Niestety, wielu z nich uważa, że porzucenie to najlepsze rozwiązanie. Tymczasem coraz popularniejsze są hotele dla zwierząt, w których bez obaw może pozostawić psa czy kota za niewielką opłatą. W Olsztynie takie hotele znajdziemy m.in. na ul. Świerkowej czy w pobliżu ul. Jeziornej.

Jednak ciągle nie każdy zdaje sobie sprawę, że porzucenie pupila to przestępstwo, za które można ponieść poważne konsekwencje. Mówi o tym art. 6 ust. 2 pkt. 11 Ustawy o ochronie zwierząt:

Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności (…) porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.

- Znęcanie się nad zwierzęciem jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – wyjaśnia nam Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie.

Tylko w ciągu ubiegłego tygodnia strażnicy czterokrotnie przekazywali psy do schroniska dla zwierząt. Na szczęście czasami sprawy mają szczęśliwe zakończenie.

- Należy jednak zwrócić uwagę, że takie przekazanie nie zawsze wiąże się z porzuceniem. Często po odłowione przez strażników psy zgłaszają się ich opiekunowie, którzy nie zachowali ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia i doprowadzili do tego, że psy im uciekły i zagubiły się – tłumaczy Jarosław Lipiński.

Zgodnie z prawem, każdy, kto napotka zwierzę bez opieki lub pozostawione na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, policję lub straż miejską.

- Zgłoszenia dotyczące porzuconych zwierząt można kierować do dyżurnego straży miejskiej pod numerem alarmowym 986, za pomocą poczty elektronicznej: [email protected] lub osobiście w siedzibie straży miejskiej pod adresem al. Piłsudskiego 11/17 w Olsztynie – informuje komendant straży miejskiej.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl