Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2018-11-28 12:26

Redakcja

Porter Warmiński na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych

Kolejny przysmak z Warmii i Mazur został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Tym razem to ciemne, mocne piwo – Porter Warmiński.

reklama

Lista Produktów Tradycyjnych, prowadzona przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, zawiera przysmaki z całego kraju, które stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu.

Do tej pory na liście jest około 2 tysiące produktów. Z naszego regionu zarejestrowano jak dotąd 34 produkty.

16 listopada na listę trafił Porter Warmiński. Ciemne, mocne piwo o bogatym słodowym smaku i aromacie z nutami karmelowymi lub orzechowymi.

- Na obszarze Prus Wschodnich, czyli dzisiejszych Warmii i Mazur, piwo porter pojawiło się wraz z rewolucją przemysłową, a swoją pozycję ugruntowało w pierwszej połowie XX wieku. Na podstawie obowiązującego wówczas prawa podatkowego, piwa warzone na tym terenie dzielono na 4 kategorie: zwykłe, wyszynkowe, pełne i mocne. Wśród tych ostatnich zgłaszane były piwa warzone w stylu koźlak i porter. Na podstawie zachowanych zgłoszeń podatkowych możemy stwierdzić, że wśród piw mocnych warzone były też portery, a w okresie międzywojennym okres bujnego rozkwitu przezywały browary z terenu dzisiejszych Warmii i Mazur. Na Warmii i Mazurach porter warzono także po II wojnie światowej. Powstawał tu porter – piwo ciemne mocne. Było to piwo warzone na podstawie normy z roku 1960 (PN60/A – 79098) o ekstrakcie 22% i zawartości alkoholu przekraczającej 5%. Norma ta dopuszczała stosowanie w przypadku piw o wysokich ekstraktach, jak też piw lekkich opartych na wodach wysłodkowych piw mocnych składniki pochodzenia słodowego, ale także cukier jako dozwolone sposoby na podnoszenie ekstraktu nastawnego brzeczki. Piwo porter warmiński charakteryzuje się wysokim stężeniem brzeczki nastawnej, czarnym kolorem oraz charakterystycznymi walorami smakowymi i aromatycznymi. Od samego początku tak mocne piwo stanowiło ukoronowanie oferty browarów. Warzenie porteru wymagało mistrzowskich umiejętności piwowara oraz czasu. Jest to bowiem styl wymagający, zarówno na etapie produkcji, jak też w czasie leżakowania – czytamy w historii produktu, zamieszczonej na stronie ministerstwa.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • henryka 2018-11-28 17:20:38 195.136.*.*
    Dobre tylko drogie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2

www.autoczescionline24.pl