Dziś jest: 19.05.2024
Imieniny: Celestyna, Iwa, Piotra
Data dodania: 2016-12-23 09:44

Iwona Starczewska

Pomagali w ustawianiu przetargów. Urzędnicy w styczniu staną przed sądem

Pomagali w ustawianiu przetargów. Urzędnicy w styczniu staną przed sądem
Fot. cba.gov.pl

Na 10 i 11 stycznia sąd rejonowy w Olsztynie wyznaczył terminy rozprawy karnej w sprawie urzędników olsztyńskiego ''marszałkowskiego'' oraz jednego urzędnika z gminy Dywity zamieszanych w aferę korupcyjną. Urzędnicy mieli pomagać w ustawianiu przetargów poprzez nadużywanie uprawnień na korzyść biznesmena Władysława B., który już usłyszał wyrok za korupcję.  

reklama

Przypomnijmy, w marcu ubiegłego roku CBA zatrzymało urzędniczki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie zamieszane w ustawianie przetargów, które wygrywał zatrzymany wcześniej za korupcję Władysław B. - biznesmen z Olsztyna.

Wśród zatrzymanych urzędniczek była dyrektor departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego Bożena W-Z, która niegdyś pełniła funkcję wicemarszałka województwa. Pozostałe urzędniczki to Joanna W-D. kierownik w Biurze ds. Normalizacji oraz pracownica Biura Promocji ZPRR Ewa D.

Ewie D. zarzucono, że w okresie od dnia 2 lipca do dnia 22 lipca 2014 r. jako funkcjonariusz publiczny - inspektor w jednym z Biur Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez ustaloną w śledztwie firmę, przekroczyła swoje uprawnienia w ten sposób, że w związku z organizacją i obsługą medialną II Biegu Europejskiego, który odbył się w Olsztynie w dniu 5 października 2014 r. wbrew prawu przekazała Władysławowi B., współwłaścicielowi podmiotu prowadzącemu działalność gospodarczą informację o sposobie udzielenia zamówienia na obsługę medialną i organizację tejże imprezy, wysokości kwoty - 120 000 zł, przeznaczonej na jej realizację, ustaliła z wymienionym treść zaproszenia do złożenia oferty co do konieczności zawarcia w niej zapisu o użyciu trzech kamer, w tym dwóch mobilnych i przeprowadzeniu relacji na żywo z miejsc objętych zasięgiem mobilnego Internetu, co w konsekwencji skutkowało udzieleniem zamówienia publicznego.

Joanna D.-W. miała z kolei działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przekroczyć swoje uprawnienia w związku z organizacją „Olsztyn Green Festiwal” w 2014 roku. Urzędniczka miała potwierdzić Władysławowi B. kwotę, jaka zostanie przeznaczona przez Urząd Marszałkowski na realizację  zadania z zakresu promocji wizualnej wydarzenia. Przekazała też Władysławowi B. informację o konieczności wysłania zapytań ofertowych do trzech podmiotów oraz zwróciła się do wymienionego o wskazanie jej tychże podmiotów, co ten uczynił podając m.in. nazwę określonej firmy, a po uzyskaniu od Władysława B. informacji, że jego firma nie ma możliwości użycia podczas Green Festiwalu telebimu o parametrach zawartych w zapytaniu ofertowym, przekazała mu informację o konieczności wysłania dodatkowego zapytania dotyczącego możliwości użycia telebimu nie odpowiadającego wymogom zawartym w zapytaniu, a następnie udzieliła pozytywnej odpowiedzi co w konsekwencji skutkowało udzieleniem mu zamówienia.

Joanna D.-W. podobnie działała w przypadku „Ogólnopolskich Warsztatów Samorządowych - Rolnictwo Lokalne, żywność regionalna i tradycyjna”, które również ''ustawiła'' Władysławowi B.

W tej samej sprawie zarzuty usłyszała Bożena W.-Z., która jako dyrektor jednego z Departamentów Urzędu Marszałkowskiego przekroczyła swoje uprawnienia w związku z organizacją i obsługą konferencji „Człowiek podstawą rozwoju regionu” podsumowującej wdrożenie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie warmińsko – mazurskim. Wbrew zasadom prawa zamówień publicznych przekazała Władysławowi B., informację o kwocie 77 .000 zł na realizację tego zamówienia czym działała na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego.

W tej sprawie zatrzymano również urzędnika Gminy Dywity Mirosława G., inspektora ds. informatyzacji, który usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku postępowaniem przetargowym organizowanym przez urząd. Mirosław G. miał przekazywać informacje Władysławowi B. dotyczące kwestii technicznych w zakresie miejsca, sposobu montażu, zasad eksploatacji ekranu, który był przedmiotem zamówienia.

Urzędnicy staną przed sądem 10 i 11 stycznia 2017 roku. Wtedy też będą sądzeni za nadużycie uprawnień oraz pośrednictwo w płatnej protekcji.

Przypomnijmy, w tej sprawie, w październiku tego roku, zapadły już pierwsze wyroki. Karę otrzymali już przedsiębiorca Władysław B. , który wręczał łapówki, a także były dyrektor departamentu polityki jakości olsztyńskiego urzędu marszałkowskiego, Igor H., który w tej sprawie został zatrzymano jako pierwszy. Wyrok usłyszał również wspólnik Władysława B. - Tadeusz Z., który pośredniczył w udzieleniu łapówki.

Sąd przychylił się do ich wniosków o dobrowolne poddanie się karze. Przedsiębiorca Władysław B. usłyszał wyrok roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz karę grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych. Igor H. został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w kwocie 10 tysięcy złotych. Tadeusz Z. , który jako wspólnik Władysława B.  został oskarżony o wręczenie korzyści majątkowej usłyszał wyrok 8 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Musi również opłacić grzywnę w wysokości tysiąca złotych.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl