Pokazy świetlne zamiast fajerwerków w Olsztynie. Prezydent zdecydował!

Data dodania: 2018-12-04 09:27:11, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Pokazy świetlne zamiast fajerwerków w Olsztynie. Prezydent zdecydował!
Pokazy laserowe zamiast fajerwerków

Koniec z fajerwerkami na imprezach miejskich - tak zdecydował prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. To oznacza, że miejskiemu Sylwestrowi, czy finałowi WOŚP towarzyszyć będą od teraz pokazy świetlne.

O petycji w sprawie wycofania fajerwerków z miejskich imprez informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Do ratusza wpłynęła wtedy działaczy Partii Razem, którzy argumentowali, że kilka minut atrakcji dla mieszkańców to ogromny, często śmiertelny, stres dla zwierząt.

- Fajerwerki to rozrywka głośna, zagrażająca zdrowiu i życiu zwierząt – zarówno tych domowych, posiadających właścicieli, jak i tych bezdomnych, przebywających w Schronisku dla zwierząt. Kilka minut takiego nieprzyjemnego doświadczenia jest dla zwierząt niewyobrażalnym stresem. Na dźwięk petard i fajerwerków mnóstwo psów i kotów wpada w histerię. Chowają się najdalszych kątach mieszkania, skomlą, trzęsą się ze strachu, zupełnie nie rozumiejąc kanonady przeraźliwych wystrzałów. Wiele zwierząt ucieka i gubi drogę powrotną do domu, a ogromna część umiera na zawał - pisali działacze partii Razem.

Dziś do sprawy odniósł się prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który podjął ostateczną decyzję w tej sprawie. Olsztyn dołącza do miast bez fajerwerków!

- Podjęliśmy decyzję „modernizacyjną” i kończymy z fajerwerkami na imprezach miejskich, a do takich zalicza się Sylwester i finał WOŚP. Innymi słowy, dołączamy do miast bez sztucznych ogni i przechodzimy na pokazy świetlne. Dzisiejsza technologia projekcyjna, coraz większa dostępność kolorowych laserów, pozwalają na bardzo efektowne i wbijające się w pamięć pokazy. Trochę to kosztuje, ale fajerwerki też nie były za darmo. Oczywiście, nie zabraknie muzyki, z którą pokazy są zestrojone, co czyni z nich bardzo nastrojowe widowiska – poinformował Piotr Grzymowicz.

Prezydent wyjaśnił swoją decyzję troską o zwierzęta domowe.

- Ostatnio coraz więcej miast decyduje się odejść od pokazów pirotechnicznych na rzecz pokazów laserowych. Jest bezpieczniej, nie mniej efektownie i zdrowiej dla naszych czworonożnych ulubieńców. Dla nas fajerwerki są zrozumiałe i jesteśmy na towarzyszące im wystrzały przygotowani, a oni się tego boją! Boją się, wpadają w panikę, uciekają, nie wytrzymują ich serca. Każdy właściciel psa wie o tym bardzo dobrze. Znam ludzi, którzy z tego powodu przestali wychodzić na imprezy – właśnie dlatego, żeby nie zostawiać swoich psich pupilów na pastwę fajerwerkowego losu – dodaje prezydent.

Komentarze (26)

Dodaj swój komentarz

 • Ebac was :) 2018-12-11 03:27:51
  Hahahah oj oj jakie to straszne pieski boją się huku ojejeje straszne. Dzięki wam którzy bronią pieski w tym roku kupię 3 razy więcej fajerwerek i zrobię huku tyle ile trzeba A na wasze pieski mam wysrane. Nie pozdrawiam :)
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • anka222 2018-12-06 21:35:54
  WITAMY W CIEMNOGRODZIE OLSZTYN NA CAŁYM ŚWIECIE SĄ FAJERWERKI W TĄ JEDNĄ NOC W ROKU,ALE MACIE TO CO WYBRALIŚCIE,CORAZ GŁUPSZE ZAPADAJĄ DECYZJE, A ZWIERZĘTA O PÓŁNOCY TO NIECH SIEDZĄ W DOMACH A NIE WŁUCZĄ SIĘ PO NOCY
  Odpowiedz Oceń: 3 2 Zgłoś treść
 • Olsztynianka. 2018-12-06 14:37:57
  BARDZO MĄDRA DECYZJA,/spokój dla zwierząt/
  Odpowiedz Oceń: 2 8 Zgłoś treść
 • prawda cała 2018-12-05 11:25:51
  Super! gonić te chołote bez empatii dla zwierzat huliganow i wandali ! sluszna decyzja!
  Odpowiedz Oceń: 5 6 Zgłoś treść
 • 100%olsztyniak 2018-12-04 22:48:42
  Z fajerwerkami czy bez arbuzowe sylwestra zawsze byly na malomiasteczkowym poziomie zeby nie powiedzieć gminnym.Wystarczy tylko zobaczyć jak wyglada ta ratuszowa bieda scena-estrada na,ktorej grają te wszystkie zespoły .Inną sprawą jest duraczenie lemingów przez lewactwo bo wiadomo jest ze na zabawę sylwestrową nikt nie wybiera sie z psem czy kotem
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Olsztyniak od urodzenia 2018-12-04 13:25:27
  Jeszcze jak pamietam takiego dna jak jest teraz w Olsztynie nie bylo. Fajerwerki . Owszem mozna wycofac jesli robi sie pokaz w terenie zamieszkalym masowo przez ludzi ale z tego co wiem raczej sie ich nie uzywa ponadmiare. Mowimy o imprezach masowych. Na nowy rok i tak ludzie beda ich uzywac wiec zakaz mozna sobiw w dupe wsadzic. A krzyk nad tym nie wiem z jakiej okazji bo przeciez te pare imprez w roku jakie zorganizuje miasto sa takie denne ze nawet na nie noe chce sie spojrzec. Zastanawiam sie od dluzszego czasu co tu sie dzieje i dochodze do wniosku ze jesli uloza sie sprawy po mojej mysli to opuszcze te bezmadziejne miasto boto nie ma przyszlosci dla ludzi jest tylko dla yramwajow i drog. Powodzenia P. prezydencie z z malej litery dlatego ze na duza trzeba sobie zapracowac a w moich oczach niestety jest Pan maluski
  Odpowiedz Oceń: 20 8 Zgłoś treść
 • Grzmotowicz 2018-12-04 13:16:11
  i jeszcze zlikwiduję tramwaje
  Odpowiedz Oceń: 11 5 Zgłoś treść
 • smutne 2018-12-04 11:14:12
  Głupota goni głupotę! Nie wiem jak ja wytrzymam w tym mieście te kilka lat. Czym wy zachęcicie turystów do spędzenia sylwestra w Olsztynie? Latarkami? Wszędzie ta chora poprawność polityczna. Chyba lepiej mieć profesjonalny pokaz sztucznych ogni, niż każdy osobno z chińskimi fajerwerkami, ani to bezpieczne, ani mniej uciążliwe dla zwierząt! Komunistyczny dworzec zabytkiem, zakaz sprzedaży alkoholu, zero imprez, sprzedaż działek miejskich pod kolejne markety, kolejne światła, korki, beton i ZERO NORMALNOŚCI.
  Odpowiedz Oceń: 29 10 Zgłoś treść
 • Za 2018-12-04 10:51:06
  Jestem za . Niebywam od lat . I to nie tylko na pupila ale również dla dzieci. Raz poszłam i stałam koło kościoła a ludzie idący strzelali gdzie popadło no i padło wprost na mnie i dziecko trzymane na rękach.
  Odpowiedz Oceń: 17 14 Zgłoś treść
 • mistrz 2018-12-04 10:38:44
  Jeżeli doda się atrakcyjną oprawę muzyczną to będzie super
  Odpowiedz Oceń: 14 14 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.