Podatki dla Olsztyna

Ostatnia aktualizacja 2017-02-24 15:11:23, ol
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Podatki dla Olsztyna

Mieszkańcy stolicy regionu powoli zaczynają rozliczanie się z fiskusem. Zachęcamy, by swój podatek w stolicy Warmii i Mazur zapłacili nie tylko zameldowani w naszym mieście.  

Remonty dróg, nowoczesna komunikacja publiczna, świetne szkoły, przyjazna publiczna przestrzeń, wydarzenia kulturalne. To tylko niektóre z najważniejszych oczekiwań mieszkańców Olsztyna. Aby zrealizować zarówno obowiązki wobec mieszkańców, jak i ich marzenia, miejska kasa nie może świecić pustkami. Dlatego zachęcamy do płacenia podatków właśnie w stolicy Warmii i Mazur.

Choć w samym mieście mieszka ok. 168 tys. osób, to nieoficjalna ich liczba może sięgać 180 tys. Z tego wniosek, że około 12 tys. osób nie zasila miejskiej kasy - to, oczywiście szacunkowe założenia. Do tego dochodzą pracujący w naszym mieście mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy też korzystają z olsztyńskich ulic, infrastruktury utrzymywanej przez rozliczających się w Olsztynie, dowożą dzieci do tutejszych przedszkoli, szkół.

– Co roku składamy deklarację PIT, w której każdy z nas oblicza ile pieniędzy w podatkach oddaje do budżetu państwa – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Część tej sumy wraca do nas, mieszkańców miast i gmin, to z nich utrzymujemy edukację, kulturę, miejską infrastrukturę czy komunikację. Zachęcam wszystkie osoby, które mieszkają w stolicy Warmii do płacenia podatków właśnie w Olsztynie, nawet jeśli miejscem zameldowania jest inne miasto czy gmina. Wystarczy krótka informacja złożona za pomocą formularza ZAP-3, złożona wraz z rocznym zeznaniem podatkowym.

W poprzednim roku do miejskiej kasy z podatków od osób fizycznych wpłynęły 224 mln złotych. To ok. 22 proc. budżetu Olsztyna. Przeliczając na liczbę tych, którzy rozliczyli się z fiskusem w stolicy Warmii i Mazur, a było ich 126 tys., każdy podatnik dołożył do budżetu 1764 zł.

W myśl przepisów powinniśmy płacić podatki tam, gdzie mieszkamy. A dokładnie według miejsca zamieszkania na koniec roku, bez względu na meldunek. Dlatego pracujący w naszym mieście, a np. wynajmujący mieszkania, powinni w rozliczeniu wpisywać olsztyński adres i składać formularze do tutejszego Urzędu Skarbowego. W tym roku na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 2 maja.

Warto również pamiętać, że płacenie podatków w miejscu zamieszkania to także wygoda. W razie ewentualnej kontroli rocznego zeznania podatkowego w urzędzie trzeba stawić się osobiście.

Przy okazji składania deklaracji podatkowej warto pamiętać o przekazaniu procenta podatku organizacjom pożytku publicznego. Ich działacze zajmują się dziećmi i młodzieżą, zabytkami, kulturą, pomocą starszym, niepełnosprawnym albo bezpańskim zwierzętom. W Olsztynie takich organizacji jest ponad 70. Ich spis można znaleźć na stronie Internetowej ngo.olsztyn.eu

Warto także zajrzeć na Platformę EPO, która umożliwia szybkie i bezpieczne dokonywanie urzędowych płatności. Służy temu udostępniony na niej system PayByNet. Zapraszamy na cyfrowy.olsztyn.eu - tam jest wszystko, co pomoże w kontakcie z Urzędem. 

Źródło: UM Olsztyna

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • kolo 2017-02-20 08:57:45
    Panie Grzymowicz a jak Pan dba o okoliczne gminy? Jak wyglądają wjazdy do Olsztyna od Dywit czy też Jonkowa? Na co te pieniądze, na kolejne tramwaje..... sorry ale to nie dla mnie.
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.