Imieniny: Felicji, Teofila, Zyty
Data dodania: 2023-04-30 11:35

Pływanie. Reprezentanci Olsztyna na podium

Wydarzenia w Aqusferze transmitowała TVP Sport

Aquasfera od środy była miejscem Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców. Młodzi reprezentanci stolicy Warmii i Mazur trzy razy stawali na podium tego czempionatu.

Olsztyńskie zawody były okazją do wywalczenia minimów na mistrzostwa świata, które odbędą się w drugiej połowie lipca w koreańskim Gwangju. Prawo startu w tych mistrzostwach mieli zawodnicy 14-letni i starsi. W każdej konkurencji przyznane zostały odrębnie medale za kategorię open (seniorzy) i kategorię młodzieżowca (19-23 lat).

Na starcie stanęło ponad 600 przedstawicieli 114 polskich klubów rywalizujących w konkurencjach indywidualnych oraz stu kilkunastu zmagających się w sztafetach. Minima do udział w koreańskich mistrzostwach świata uzyskało w Olsztynie 11 zawodników i zawodniczek. Ci, na których polscy kibice pływania liczą najbardziej, nie zawiedli i bez większych problemów zdobyli przepustki do Gwangju. To m.in. Radosław Kawęcki, Wojciech Wojdak, Paweł Juraszka i Katarzyna Wasick.

Bardzo dobrze zaprezentowali się też w Aquasferze reprezentanci gospodarzy mistrzostw, czyli zawodnicy i zawodniczki dwóch olsztyńskich klubów: Kormorana i SwinLandu. O tak o ich osiągnięciach powiedzieli portalowi Olsztyn.com.pl ich szkoleniowcy i działacze.

Paweł Szostawicki (trener MTP Kormoran): - Najbardziej spektakularnym występem może pochwalić się 17-letni Bartek Kapała, który zdobył w rywalizacji seniorów dwa brązowe medale: jeden na 1500 m, drugi w sztafecie 4x200 m, któremu towarzyszyli Piotr Woźniak, Michał Rżyski i Jacek Nowacki. Niewiele brakowało, a zdobyłby jeszcze jeden brąz, bo na 800 m dowolnym był czwarty. Bartek wypełnił kwalifikacje na: mistrzostwa Europy juniorów Belgrad 2023, mistrzostwa Europy juniorów w pływaniu na wodach otwartych 2023 na Korfu w Grecji. Ponadto nasz Piotr Wożniak był 7. na 1500 dowolnym w open, a Martyna Kraszewska 8. na 400 i 1500 stylem dowolnym.

Bartosz Kapała z parą trenerów: Agnieszką Kozłowską i Tomaszem Grabysą

Jarosław Krawczyk (prezes MTP Kormoran): - To był dobry występ naszych zawodniczek i zawodników. Są jeszcze bardzo młodzi, a już liczą się w konfrontacji z seniorami. Większość z nich nie przekroczyła 18 lat. Już sam start w finale B, a mieliśmy ich kilka był ich dużym sukcesem. Seniorów w klubie nie mamy zupełnie, a młodzieżowców (19-21 lat - red.) tylko dwóch.

Bartosz Stanecki (trener SwinLandu): - Jestem bardzo zadowolony z tego co w tych mistrzostwach zaprezentowali się nasi przedstawiciele. Kolejny raz nie zawiodła Karolina Piechowicz. Została wicemistrzynią Polski seniorek na 50 m stylem klasycznym oraz wypełniła minimum na mistrzostwa Europy w Belgradzie. Tomasz Kraczkowski był 5. wśród seniorów i 4. wśród młodzieżowców na 50 m żabką ze świetnym rezultatem. Natomiast nasza trenerka Gabriela Wójtowicz jest z kolejnym rekordem życiowym piątą seniorką na dystansie 50 stylem grzbietowym.