PiS chce budowy linii kolejowej z Bartoszyc do Dobrego Miasta

Data dodania: 2019-02-10 16:40:32, kru
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
PiS chce budowy linii kolejowej z Bartoszyc do Dobrego Miasta
Stacja kolejowa w Dobrym Mieście
Fot. Wikipedia / Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kazimierczuk, złożył projekt uchwały z podpisami klubu Prawa i Sprawiedliwości, w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych na trasie Bartoszyce-Lidzbark Warmiński-Dobre Miasto.

- Transport kolejowy, zarówno pasażerski jak i towarowy, jest tańszy, bardziej ekologiczny, a przede wszystkim bezpieczniejszy od transportu kołowego - mówi portalowi Olsztyn.com.pl Marcin Kazimierczuk, radny w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, a zarazem wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

I dodaje: - Pieniądze na inwestycję ma wyłożyć Ministerstwo Infrastruktury, natomiast wkład własny w wysokości 15% mógłby być wyasygnowany z budżetu samorządu województwa, jak również z budżetów samorządów położonych na trasie linii kolejowej. Konstytucyjna zasada zrównoważonego rozwoju zakłada dywersyfikację i rozwój alternatywnych sposobów komunikacji i transportu np. kolejowego. Moje działanie ma umocowanie w prośbach kierowanych do mnie przez moich wyborców, którzy wyraźnie wskazują na konieczność uruchomienia transportu kolejowego.

Radny proponuje pozyskanie środków z rządowego programu "Kolej Plus", który zakłada "uzupełnienie lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej". Obecnie w programie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie znalazły się żadne inwestycje kolejowe.

- Projekt uchwały zobowiązuje Zarząd Województwa do przygotowania dokumentacji przez aparat Urzędu Marszałkowskiego by móc aplikować w ramach rządowego programu Kolej Plus. Zadaniem własnym samorządu województwa jest utrzymywanie transportu pasażerskiego - dodaje  Kazimierczuk.

W uzasadnieniu radny podaje, że Bartoszyce zamieszkuje ok. 25 tys. mieszkańców, z kolei Lidzbark Warmiński ok. 17 tys. mieszkańców. Wliczając także okoliczne miejscowości, budowa nowej linii kolejowej zapewniłaby dostęp do transportu publicznego dla około 50 tys. ludzi.

- Obszar ten jest skrajnym obszarem terytorium Polski z siecią kolejową ukształtowaną za czasów pruskich, niedostosowaną do dzisiejszego układu granic i sieci osadniczej - czytamy m.in. w  uzasadnieniu, którego pełną treść zamieszczamy w serwisie.

W poniedziałek projekt uchwały Kazimierczuka będzie omawiany na posiedzeniu Komisji Strategii Rozwoju sejmiku województwa.

Ostatnie połączenie kolejowe z Bartoszyc, PKP zawiesiło 1 lipca 2002 roku, natomiast ostatni pociąg osobowy z Lidzbarka Warmińskiego odjechał 1 czerwca 1996 roku. Obecnie głównym środkiem transportu z Bartoszyc, przez Lidzbark Warmiński i Dobrego Miasto do stolicy województwa są busiki prywatnych przewoźników.

Mapa inwestycji kolejowych w ramach rządowego programu "Kolej Plus"

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

 • ArturA1971 2019-02-19 16:16:59
  Nareszcie zmienimy układ kolei, który zbudowany był na potrzeb Prus Wschodnich i Rosji. Mamy XXI wiek. Tylko licząc mieszkańców dwóch powiatów bartoszyckiego i lidzbarskiego to ok.90 tys. osób, bez kolei nie ma rozwoju dla tych miast.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Dudercz 2019-02-12 22:34:19
  Bardzo dobry pomysł! Kto jeździ z Bartoszyc do Olsztyna tymi pieprzonymi, małymi busikami, albo miał przyjemność nie zostać zabranym z Olsztyna do Bartoszyc w piątek po południu na pewno go doceni.
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • emachines 2019-02-12 20:55:55
  MY NIE CHCEMY PiS W BARTOSZYCACH ANI ŻADNEJ ŚMIESZNEJ LINI KOLEJOWEJ
  Odpowiedz Oceń: 1 11 Zgłoś treść
 • Mania nas 2019-02-12 08:39:07
  Hej pisowcy u nas w Biskupcu są jeszcze tory,moze tak przywrócić ruch do Ełku,mragowa,szczytna,i siedziby marszałka województwa.
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • Iwan Grozny Za Walutą Euro 2019-02-12 08:11:04
  Juz wiem o co chodzi chrześcijańskim milosciom. To nie jest taki sobie strzał na chybił trafił. Z chrescijanskim podejściem do ludzi albo w lewo albo w prawo bartoszyc. Niech Teatralny Szmit skieruje ich przysmakiem suwalskim. Bo mamy w Europie piąta kolumnę Putina z litwinami wiec przez wilno juz bezpośrednio do Moskwy. ADOLF HITLER POZDRAWIA PRZYBYŁYCH NA PLAC ŚW PIOTRA
  Odpowiedz Oceń: 1 5 Zgłoś treść
 • docho 2019-02-12 01:04:47
  Nie można przywrócić czegoś czego nigdy nie było . Z Lidzbarka Warmińskiego mozna przywrócić kolej do Ornety .
  Odpowiedz Oceń: 2 5 Zgłoś treść
 • abx 2019-02-12 00:32:45
  Pieniadze są, Kolej Plus jest - tylko rozpisać projekt ido dzieła! Jak widać na mapce w warm-mazurskiem nic się nie dzieje. Do roboty urzędnicy! Za infrastrukturą przyjdą inwestycje.
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • ECU78 2019-02-11 21:51:24
  Tiry na tory €@$^ a tak między nami dupami i kosmitami co oni właściwie kombinują Bo wygląda to na taki strzał na chybił trafił dla rozpoznania kierunku politycznego
  Odpowiedz Oceń: 1 6 Zgłoś treść
 • bartoszyczanin 2019-02-11 10:33:54
  mimo ze pis to dobry pomysł. Tak trzymać. wsiąde w pociąg zamiast tłuc się niebezpieczną i zakorkowaną 51.
  Odpowiedz Oceń: 19 1 Zgłoś treść
 • skopcony gibak 2019-02-11 09:51:12
  a może przywrócić Zepelliny lotnisko już jest w Dywitach i Olszztynie .Pomysły godne Berji a po co nam ten MIŚ NIKT NIE ZAPYTA
  Odpowiedz Oceń: 1 15 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.