Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2016-05-31 11:46

Iwona Starczewska

Pionierska operacja wszczepienia stymulatorów. Sprawdzają efekty

Pionierska operacja wszczepienia stymulatorów. Sprawdzają efekty
Fot. akogo.pl

Czterech pacjentów w śpiączce, w tym córka aktorki Ewy Błaszczyk, wciąż przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie gdzie poddano ich operacji wszczepienia specjalnych stymulatorów. Teraz każdy gest pacjentów – jak choćby ściśnięcie ręki na prośbę lekarza – oceniany jest przez sztab profesjonalistów.

reklama

Przypomnijmy, w połowie maja tego roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie odbyły się cztery pionierskie operacje wszczepienia specjalnego stymulatora pacjentom w śpiączce. Jedną z operowanych osób była córka Ewy Błaszczyk, aktorki prowadzącej fundację ''Akogo?'' oraz warszawską klinikę wybudzania dzieci ze śpiączki ''Budzik''.

Pionierskie operacje wszczepienia stymulatorów, miały za zadanie pobudzać pracę mózgu, a co za tym idzie przyczynić się do wybudzenia ze śpiączki. Podobne zabiegi przeprowadzano dotąd tylko w Japonii. Dlatego też zabiegi w Olsztynie przeprowadził autor metody prof. Isao Morita oraz jego współpracownicy Yoichi Hiramatsu i Takakazu Noda. Towarzyszył im olsztyński neurochirurg profesor Wojciech Maksymowicz.

Wszystkie  4 zabiegi przebiegły bez żadnych komplikacji, a sprzęt działa poprawnie. Teraz – każdy dzień polega na obserwacji pacjentów i ich reakcji. Lekarze czekają na wszystkie gesty wskazujące na ich nieprzypadkowość. Wtedy będzie można mówić o kontakcie z pacjentami i nadziei na wybudzenie.

Przypomnijmy, niebawem w olsztyńskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym z inicjatywy prof. Wojciecha Maksymowicza Dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ruszy refundowana przez NFZ klinika wybudzania ze śpiączki osób dorosłych na wzór warszawskiego ''Budzika'' dla dzieci. To właśnie w Olsztynie osoby dorosłe pozostające w śpiączce zyskają szansę na wybudzenie.

Olsztyński szpital uniwersytecki od dawna posiada między innymi przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy sprzęt badający funkcje mózgu osób w śpiączce. Dzięki takiemu sprzętowi – specjaliści prezentując osobom w śpiączce np. zdjęcia osób bliskich, sprawdzają, czy osoba w śpiączce reaguje, choć przez uszkodzenie mózgu nie jest tego w stanie pokazać. W szpitalu zakończyła się również budowa Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej, które służyć będzie przy eksperymentalnych terapiach wykorzystujących komórki macierzyste w przypadku takich chorób jak stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, czy śpiączka i wystąpienie ubytków kości.

Uczelnia ogłosiła w ubiegłym miesiącu przetarg na prace budowlane, których celem będzie dostosowanie pomieszczeń przy ul. Warszawskiej 30 (budynek nr 10) do potrzeb prowadzenia tego ośrodka. Po remoncie poziom parteru budynku zajmują pracownie EEG, EMG, pozostałą część parteru zajmuje Oddział Neurologii. Na poziomie pierwszego piętra zlokalizowane zostaną między innymi sale dla pacjentów: dwie sale pojedyncze oraz dwie sale trzy-łóżkowe. Na drugim piętrze znajdować się będą z kolei sale rehabilitacyjne i ćwiczeń. Tam też swój gabinet będzie miał psycholog i logopeda zatrudniony w ośrodku. Klinika miałaby ruszyć już jesienią tego roku. 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl