Pierwszy finisz na budowie węzła przesiadkowego. Pojedziemy nowym asfaltem

Data dodania: 2018-01-11 09:31:23, red
Ostatnia aktualizacja 2018-01-15 09:25:43
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Pierwszy finisz na budowie węzła przesiadkowego. Pojedziemy nowym asfaltem
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wykonawca węzła przesiadkowego przy Dworcu Głównym zakończył pierwszy z trzech etapów realizacji zadania. Już wkrótce kierowcy pojadą nowym asfaltem na jezdniach udostępnionych do ruchu.

Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego przy Dworcu Głównym jest realizowana wraz z przebudową ulicy Partyzantów na odcinku od ronda Bema do skrzyżowania z ulica Lubelską.

Wykonanie robót zostało podzielone na trzy etapy, aby zgodnie z kontraktem zapewnić przez cały czas dojazd między innymi do dworca PKP/PKS czy poczty.

Jak informuje kierownik ratuszowej Jednostki Realizującej Projekt – pierwszy z etapów założonych w harmonogramie robót właśnie został zakończony.

- W pierwszym etapie wykonywano roboty sanitarne, elektryczne, teletechniczne i drogowe na ulicy Lubelskiej po stronie dworca wraz ze skrzyżowaniem na dojeździe do placu manewrowego PKS, część ronda przy Placu Konstytucji 3 Maja oraz zupełnie nowy odcinek ul. Partyzantów, który zlokalizowany jest dokładnie w miejscu dawnego parkingu dla samochodów – informuje Andrzej Karwowski.

Wykonawca przebudował na tym obszarze układ drogowy. Na nowych jezdniach trzeba będzie ułożyć jeszcze ostatnią, ścieralną warstwę asfaltu. Wykonano także konstrukcje pod przyszłe chodniki i ścieżki rowerowe, poza tym zatoki autobusowe i perony dla podróżnych.

Na obszarze objętym tym etapem pozostały do wykonania między innymi murki oporowe oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Te prace będą kontynuowane, ale ich zakres i tempo uzależnione jest od warunków pogodowych.

Nowy asfalt jest ułożony na wszystkich jezdniach udostępnionych do ruchu, które wykonano w pierwszym etapie. Nowością dla kierowców będzie geometria ronda przy dworcu, które wydłużono do około 200 metrów oraz ze względu na perony autobusowe, konieczność wcześniejszego wyboru jezdni dla jadących ul. Lubelską w kierunku ulic Dworcowej i Kościuszki, innej niż podążający na plac przed Dworcem Głównym i w przyszłości na ul. Partyzantów. Zmieni się również lokalizacja przystanków komunikacji miejskiej dla poszczególnych linii, gdyż autobusy w części będą już korzystać z nowych miejsc Węzła Przesiadkowego.

Już wkrótce w okolicy dworca wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu. Fragment ulicy Partyzantów od ronda Bema do Dworca Głównego zostanie całkowicie zamknięty.

 

Wykonawca węzła rozpocznie bowiem kolejny, drugi etap realizacji projektu.

- W etapie drugim chcemy wykonywać taki sam zakres prac branżowych, ale na odcinku ul. Partyzantów, od Placu Bema do Poczty oraz jednocześnie kontynuować etap pierwszy w zakresie robót brukarskich, czyli nawierzchnie na chodnikach i ścieżkach rowerowych oraz prace zieleniarskie i ciągi piesze łączące węzeł przesiadkowy z placem przed Dworcem Głównym. Ponadto realizowane będą roboty związane z dodatkowym torem odstawczym, czyli trakcją i torowiskiem tramwajowym – wyjaśnia Andrzej Karwowski.

W trzecim etapie inwestycji wykonywana będzie druga strona ulicy Lubelskiej i Placu Konstytucji 3 maja (strona lewa) oraz początkowe fragmenty ulicy Dworcowej, Kościuszki i Przemysłowej. Poza tym realizowany będzie nowy plac postojowy dla autobusów z zapleczem socjalnym dla kierowców u zbiegu ulic Lubelskiej i Przemysłowej.

Źródło: ekomobilny.olsztyn.eu

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.