Dziś jest: 19.05.2024
Imieniny: Celestyna, Iwa, Piotra
Data dodania: 2016-09-22 13:46

ol

Partia Razem nie odpuszcza. Znowu zawalczy o ulicę Dąbrowszczaków

Partia Razem nie odpuszcza. Znowu zawalczy o ulicę Dąbrowszczaków
Partia Razem podczas zbierania podpisów pod petycją

Olsztyńscy działacze Partii Razem nie odpuszczają walki o zachowanie imienia ulicy Dąbrowszczaków. Dziś złożą przed olsztyńską komisją gospodarki petycję w tej sprawie.

reklama

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną nazwy budowli, obiektów i ulic nie mogą upamiętniać osób, organizacji i symboli komunizmu i innego ustroju totalitarnego. Jednostki samorządu terytorialnego albo związki jednostek samorządu terytorialnego i związki metropolitalne mają więc ustawowy obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, usunąć takie nazwy z przestrzeni publicznej.

W Olsztynie zgodnie z ustawą powinny zostać usunięte między innymi nazwy ulicy Hanki Sawickiej, Berlinga, czy Dąbrowszczaków. O tę ostatnią walczą jednak działacze Partii Razem, która od czerwca zbierała podpisy pod petycją w tej sprawie.

Dokument z ponad 700 podpisami olsztynian miał zostać złożony podczas pierwszej, wrześniowej sesji Rady Miasta jednak Prezydium Rady zdecydowało o odrzuceniu wniosku ze względów formalnych. Tym samym członkowie Partii Razem nie zostali dopuszczeni do głosu.

Walczący o ulicę Dąbrowszczaków nie poddają się.

- Zarząd Okręgu Olsztyn Partii RAZEM informuje, że w czwartek 22 września o godzinie 14 na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta złoży petycję podpisaną przez 710 olsztynian – informuje Małgorzata Matuszewska-Boruc z Partii Razem.

Zgodnie z biogramem opublikowanym przez IPN Dąbrowszczacy to:

„Komuniści i socjaliści narodowości polskiej – członkowie XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego w czasie wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936–1939. Pojęcie niekiedy rozszerzane na innych uczestników wojny w Hiszpanii narodowości polskiej. Byli realizatorami polityki stalinowskiej na Półwyspie Iberyjskim. Ze względów propagandowych wykorzystali jako patrona zasłużonego polskiego dowódcę, członka Komitetu Centralnego Narodowego, przekształconego w Rząd Narodowy w okresie Powstania Styczniowego, emigranta we Francji, który, po klęsce w wojnie z Prusami w roku 1871, stanął na czele wojsk tzw. Komuny Paryskiej i zginął na barykadach w Paryżu”.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • wdr 2016-09-22 16:10:57 0..*.*
    IPN kłamie, w brygadach międzynarodowych byli też anarchiści. stalin też ich nienawidził, bo walczyli z totalitaryzmem. do kraju mogli wrócić dopiero po 56 roku!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
  • edo 2016-09-22 15:20:51 188.146.*.*
    zminic w koncu nazwe Placu roosvelta tego patałacha co sprzedał NAS stalinowi!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1

www.autoczescionline24.pl