Park Centralny - zobacz wizualizację

Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 13:59:48, redakcja
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Park Centralny - zobacz wizualizację

Drewno i kamień - z takich, naturalnych materiałów korzystać będą wykonawcy olsztyńskiego Parku Centralnego. Ratusz otrzymał już dofinansowanie na tę inwestycję, przygotował koncepcję, a teraz prezentuje wizualizację parku.

Przypomnijmy, koncepcja Parku Centralnego daje możliwość unikalnego zaaranżowania przestrzeni publicznej w połączeniu z rzeką Łyną. Podkreśla najważniejszą przestrzeń w parku - Plac Centralny, zaprojektowany w formie pomostu na planie koła z nawierzchnią drewnianą, z otworami na drzewa istniejące oraz projektowane skupiska roślin wodnych i przywodnych. Na placu zaplanowano lokalizację amfiteatru wraz z zadaszoną sceną pływającą, dookoła której rozpięto półokrągły pomost, będący domknięciem kompozycyjnym całej tej przestrzeni. Plac Centralny integralnie związany jest z projektowanym, niewielkim rozlewiskiem wody, powstałym poprzez poszerzenie fragmentu koryta rzeki Łyny. Na wewnętrznym akwenie, pomiędzy półokrągłym pomostem pływającym, a amfiteatrem zaprojektowano fontannę w formie równomiernie, po łuku ulokowanych dynamicznych dysz. Przy każdej dyszy osadzone są reflektory diodowe, oświetlające wytryskujący strumień wody. Wszystkie dysze w połączeniu z reflektorami mogą tworzyć różnego rodzaju animacje „woda-światło”.

 

W Parku Centralnym wyróżnić można kilka podstawowych stref:


• Strefa nadrzeczna

• Strefa rekreacji spokojnej – kontemplacyjnej

• Strefa centralna parku – Plac Centralny

• Strefa historyczna

• Strefa sportów i rekreacji czynnej

 

Źródło: UM Olsztyn/własne

Tagi: park centralny

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • krajobrazowiec 2013-10-14 17:46:01
  Idea zagospodarowania tej zieleni w formie parku publicznego jest szczytna i popieram w 100%! Koncepcja i wizualizacje ciekawe, aczkolwiek zastanawiam się, czy warto tak silnie ingerować w teren. Poszerzenie koryta rzeki to przecież ogromne koszty i na środowisku pozostawi to swój ślad. Infrastruktura i mała architektura też nie wyglądają na najtańsze. Może lepiej było by głębiej się zastanowić nad wykorzystaniem funduszy i dać ludziom to, czego na prawdę potrzebują. Apeluję by w krajobraz się wpisywać, nie popisywać.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • julka 2013-02-16 20:19:21
  Brakuje "płuc" w centrum Olsztyna. Skorzystają na tym wszyscy. Zamiast spacerować po "Alfie" rodzice z dziećmi pójdą do parku. Starsi ludzie, których przecież nie brakuje, również chętnie posiedzą na ławeczce wśród zieleni. Jestem ZA !!!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • kolakovski.com 2011-02-13 12:30:33
  Witam, moim zdaniem w Olsztynie brakuje czegoś w centrum a nie na obrzeżach. Jeziora są super i nie trzeba z nimi nic robić prócz czyszczenia i dbania o zachowanie przepisów dot. zagospodarowania przestrzeni przybrzeżnych... Samo centrum miasta jest zapuszczone i jako obywatel uważam, że jest się czego wstydzić, biorąc pod uwagę coraz większą ilość odwiedzających nas turystów i studentów zagranicznych. A co do żuli znad Łyny to dajcie im spokój, przeniosą sie gdzieś dalej od centrum, co im tam stanowi i tak jeżdżą na gapę, nie(;)
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • mom 2011-02-12 10:24:38
  A ile i kiedy pieniędzy z budżetu Olsztyna wydano już na ten durny projekt i koncepcje? Jak ktoś wie, niech powie. Będą zdziwieni, oj będą... Tak samo, jak świetlanymi słupami przed ratuszem.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • mom 2011-02-12 10:03:28
  Inwestycja w tzw. park centralny jest przedwczesna. To nie ma sensu, jeśli trzeba odnowić stare parki - Jakubowo (dawny WDK), Podzamcze.Tam najpierw powinny być skierowane działania. Mowa o parkach - a co z zagospodarowaniem jezior? Akurat tych to mamy w Olsztynie aż jedenaście. Co będzie nowego, lepszego nad nimi? Myślę, że właśnie te jeziora są największym darem i skarbem naszego miasta. Poza ścieżką dla rowerzystów nad J.Długim, to nic w bliskiej perspektywie w tym temacie nie słychać. New York to my nigdy nie będziemy, więc po co silić się w ogóle na taką nazwę parku zaczerpniętą z tego miasta. A co z bezdomnymi ludźmi, którzy tam mają swoje szałasy? tak, tak - tam są szałasy i mieszkają ludzie! Może lepiej żeby miasto zajęło się problemem czemu ci ludzie tam mieszkają i gdzie ich godnie ulokować? Czy projekty to przewidują - bo to też są ludzie!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Ciekawa 2011-02-04 22:24:59
  Bardzo ciekawy projekt. Mam nadzieję, że chociaż jeden uda się ratuszowi. Może pomogą w tym konsultacje z mieszkańcami, które zapowiedział prezydent. Oby nie zapomnieli ich ogłosić!!! Jedna wskazówka - całość powinna być wykonana z naturalnych materiałów - drewna czy kamieni. Żeby znowu nie wyskoczyli ze swoimi "ulubionymi": betonem, asfaltem czy stalą, pomalowaną na szaro. I super szkłem. Trzymam kciuki za "ekologiczne pomysły"
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • mistrz 2011-01-19 16:26:20
  juz widze jak obrzydza rzeke tym parkiem..
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze