Pacjentka wygrała z NFZ

Ostatnia aktualizacja 2006-09-20 00:00:00, magda_515167
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

NFZ musi wyjaśniać pacjentom, dlaczego nie godzi się na opłacanie ich wyjazdu do sanatorium - uznał wczoraj sąd. - Ten wyrok zmusi NFZ do dokładniejszego przyglądania się każdemu przypadkowi - cieszy się syn chorej, który poskarżył się na Fundusz.

Barbara Brzozowska choruje na zwyrodnienie kręgosłupa. We wrześniu 2005 roku leczyła się w sanatorium. Zimą jej stan się pogorszył i musiała iść do szpitala. Tam lekarz wydał jej skierowanie do uzdrowiska. Zwróciła się do NFZ w Olsztynie o jego zatwierdzenie - to oznaczałoby, że Fundusz zapłaci za jej pobyt. Ale konsultant ds. leczenia uzdrowiskowego Funduszu odpisał Brzozowskiej, że nie zatwierdzi skierowania. Nie podał przyczyn. Piotr Brzozowski, syn pacjentki, napisał w jej imieniu skargę do dyrektora olsztyńskiego NFZ. Ten jednak podtrzymał stanowisko konsultanta. Odpowiedź nie zadowoliła Brzozowskiego, dlatego złożył pozew do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o unieważnienie odmowy NFZ. - W odpowiedzi dyrektora były same ogólniki, np. że jest 320 wskazań do pobytu w sanatorium i 120 przeciwwskazań. Nie poznałem przyczyny, dlaczego odmówiono mojej matce pobytu w uzdrowisku - mówił wczoraj w sądzie Brzozowski. - Dlatego proszę o unieważnienie odmowy zatwierdzenia skierowania. Argumentował, że odmowa jest "czynnością administracyjną" i jako taka powinna mieć uzasadnienie. Sędzia Alicja Jaszczak-Sikora podzieliła wczoraj zdanie syna pacjentki. - NFZ musi jeszcze raz rozpoznać wniosek - powiedziała, ogłaszając wyrok. Tadeusz Lipiński, sędzia sprawozdawca, w uzasadnieniu orzeczenia wyjaśniał, że powodem unieważnienia decyzji NFZ jest właśnie brak jej uzasadnienia. - W przyszłości wszystkie odmowy powinny zawierać informacje o powodach braku zgody, czy był nimi np. brak miejsc w uzdrowisku czy przeciwwskazania zdrowotne - mówił. Piotr Brzozowski nie krył zadowolenia. - Cieszę się nie tylko dlatego, że moja mama będzie miała jeszcze jedną szansę na uzdrowisko. Orzeczenie otwiera drogę do dochodzenia swoich praw przed sądem także innym pacjentom, którzy nie zgadzają się z decyzjami NFZ - mówił. - Zmusi też NFZ do dokładniejszego przyglądania się każdemu przypadkowi. Radca Tomasz Parkasiewicz, reprezentujący NFZ w Olsztynie, poinformował po rozprawie, że nie będzie składał kasacji od wyroku do NSA. - Poradzimy sobie z pisaniem uzasadnień do odmów - powiedział. Potwierdza to Magda Mil, rzecznik olsztyńskiego NFZ. Przekonuje, że Fundusz już teraz bacznie przygląda się każdemu pacjentowi, którego kieruje na badania. - Teraz tylko będziemy do każdego kierowali bardzo szczegółowe uzasadnienia odmów - mówi Mill. W 2005 r. do olsztyńskiego NFZ wpłynęło 10 780 wniosków o leczenie sanatoryjne. Konsultant Funduszu nie zatwierdził 278 z nich ze względu na przeciwwskazania medyczne. Od stycznia do września tego roku wniosków było 11 076 - konsultant nie zatwierdził 228. Czy po wczorajszym korzystnym dla pacjentki wyroku NFZ nie obawia się lawiny wniosków do sądu? - Kiedy zaczniemy dołączać uzasadnienia, nie będzie powodu do pozwów sądowych - mówi Magda Mil.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.