Otworzą Panteon Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja 2017-10-11 10:50:15, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
Otworzą Panteon Żołnierzy Wyklętych
Fot. Wizualizacja UG Wydminy

Warmińsko-mazurska gmina Wydminy zamierza upamiętnić miejsce pochówku żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW, poległych w bitwie z NKWD. Na cmentarzu we wsi Orłowo otwarty zostanie niebawem Panteon Żołnierzy Wyklętych.

Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gmina Wydminy zleciła budowę Panteonu Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu we wsi Orłowo. Panteon ma na celu upamiętnić żołnierzy poległych w bitwie pod miejscowością Gajrowskie.

Przypomnijmy, nieopodal tej wsi odnalezione zostało miejsce pochówku dziewięciu żołnierzy III Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy polegli 16 lutego 1946 roku w bitwie z grupą operacyjną złożoną z funkcjonariuszy NKWD, UB i MO. Oddział pod dowództwem kapitana Romualda Rajsa ps. „Bury” liczący około 150 osób został zaatakowany przez siły liczące 1500 funkcjonariuszy.

Prace budowlane na cmentarzu w Orłowie mają się zakończyć jeszcze w tym miesiącu, jednak władze gminy planują oficjalne otwarcie panteonu w przeddzień Święta Niepodległości.

Koszt realizacji przedsięwzięcia to niemal 200 tysięcy złotych, z czego ponad 150 tysięcy złotych to ministerialna dotacja.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.