Otwarcie apteki cytostatyków w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja 2010-07-22 09:56:43, WeronikaPieloch
A | A | A
wykop.pl Tweetnij

Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie doczekał się nowoczesnej apteki szpitalnej. Jest to jedyny punkt w województwie, w którym znajduje się sterylne pomieszczenie do rozpuszczania cytostatyków.

Cytostatyki to silnie toksyczne leki, stosowane w leczeniu chorób nowotworowych. Ich przygotowanie musi odbywać się w sterylnych warunkach. Nowa apteka umożliwia rozpuszczanie tych lekarstw w bezpieczny sposób. Dotychczas, cytostatyki dla pacjentów, przygotowywane były w piwnicy budynku administracyjnego szpitala. Jednak w pracowni brakowało sprzętu i odpowiednich warunków pracy.

W nowej aptece szpitalnej znajduje się niezależna, zamykana pracownia, do której wstęp ma jedynie personel. Panują tam sterylne warunki. Pomieszczenie wyposażone jest w łazienkę, tak, aby pielęgniarki nie musiały opuszczać aseptycznej części. Wyjście ograniczone jest do skorzystania z pokoju socjalnego i szatni. Leki, przygotowane w tej pracowni, pielęgniarki dostarczają chorym przebywającym na oddziale chemioterapii.

W drugiej części znajduje się tzw. apteka właściwa razem z izbą ekspedycyjną i komorą przyjęć leków. Są to jedyne pomieszczenia, do których dostęp mają osoby z zewnątrz. Całość ma powierzchnię 230 m kw., co daje ogromny komfort pracy.

Nowa apteka ma pomóc w prawidłowym leczeniu pacjentów cierpiących na nowotwory. Zapotrzebowanie na cytostatyki wciąż rośnie, a funkcjonalna pracownia i specjalistyczny sprzęt, umożliwiają przygotowanie większej ilości tych leków.

Inwestycja, o wartości 451 tys. złotych,  jest częścią projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Ma on na celu poprawę jakości usług medycznych szpitala, poprzez modernizację pomieszczeń i zakup specjalistycznego sprzętu. Projekt zakłada również stworzenie pododdziału dla pacjentów cierpiących na gruźlicę prątkującą. W planach szpitala jest także przeniesienie poradni w pobliże izby przyjęć i utworzenie tam centrum diagnostycznego. Wartość całego projektu to prawie 3 mln zł.

Źródło: Rynek Zdrowia/własne

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.