PiS domaga się likwidacji wystawy. Szef MOK odpowiada: Panowie "moraliści" chcą nas tresować''

Data dodania: 2018-10-10 14:14:44, red
A | A | A
wykop.pl Tweetnij
PiS domaga się likwidacji wystawy. Szef MOK odpowiada: Panowie
Fot. Zbiorowy w Galerii Dobro/MOK Olsztyn

Olsztyńscy działacze Prawa i Sprawiedliwości oświadczyli, że domagają się likwidacji ich zdaniem obscenicznej wystawy w Galerii Dobro. - Politycy w chwilach wyborczej koniunktury przywdziewają cynicznie rejtanowskie szaty troski o piękno - skomentował sprawę szef olsztyńskigo Miejskiego Ośrodka Kultury.

Olsztyńscy działacze PiS zwołali konferencję prasową, podczas której żądali zlikwidowania wystawy prac w Galerii Dobro. Prace, które PiS uznał za obsceniczne to ta przedstawiająca ukrzyżowaną kobietę w negliżu z męskim członkiem oraz obraz przedstawiający  ptaka w koronie, który przypomina orła białego.

Na reakcję szefa Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie nie trzeba było długo czekać.

- Przedstawiciele olsztyńskiego PiS domagają się likwidacji wystawy Zbiorowego w Galerii Dobro i surowych kar: dla artystów, dla mnie, dla mieszkańców Olsztyna, dla wszystkich, którzy wierzą w wolność sztuki, nawet jeśli bywa ona niewygodna, szorstka, naruszająca tabu, czasami błazeńska. Panowie "moraliści" chcą nas tresować, chcą sobie wyhodować zgraję karnych konformistów, którzy w skarlałym politycznie palcu mają widzieć gromowładny palec Boga. Politycy w chwilach wyborczej koniunktury przywdziewają cynicznie rejtanowskie szaty troski o piękno. Nie wiedziałem, że motyw falliczny wystawia na tak ciężką próbę ich miłość do ojczyzny. Płytka to miłość, gdy od obrazu "siusiaka" Rzeczpospolita trzeszczy w posadach. Szczerze Wam powiem: mam dość. Dość odnoszenia się do ignorancji Pana, który nie wie, czym jest polszczyzna, dość topornej, pustoszącej gry z nami jako ludźmi i wspólnotą. Wszyscy jesteśmy Polakami i starajmy się ze sobą rozmawiać na przekór podszeptom nienawiści, dzielenia i plemiennych obelg. Nie chcę nikogo obrażać, ale trzeba też nazywać rzeczy po imieniu: to żałosny dyktat uzurpatorów, którzy uważają, że mają prawo zawłaszczyć wszystko: sensy, słowa, wartości. Nie, nie mają takiego prawa. Nikt nie ma. P.S. Wsadźmy całe to społeczeństwo do więzienia. Będzie spokój – skomentował szef MOK.

Przypomnijmy, prace, które zgorszyły działaczy PiS to element jesiennego cyklu w olsztyńskiej Galerii Dobro pod nazwą „Polacy Europy”. To wystawa prac grupy artystycznej ''Zbiorowy'' o tej samej nazwie.

 

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • Andy Rottenburg 2018-10-23 23:39:45
  Docenię ich artystyczną odwagę, gdy namalują rosyjskiego orła oraz Mahometa z dwoma pej(ni)sami. Na teraz są ekjhibicjonistami swej estetycznej i aksjologicznej miernoty.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • PaulMark 2018-10-18 18:21:33
  Jakiś nowy trend"artystyczny" się zarysowuje. Ekskrementowo genitalny.Wynika to z aberracji osobników mieniących się "twórcami".
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Eee 2018-10-12 08:02:07
  Pisowscy talibowie w natarciu. Śmieszni i straszno.
  Odpowiedz Oceń: 6 3 Zgłoś treść
 • tutejszy 2018-10-11 16:03:40
  Można tylko pogratulować tak wyrobionym i obytym z meandrami sztuki kontestatorom z pod znaku PIS za zrobienie tak wspaniałej kampanii reklamowej . Teraz muszę to obejrzeć , bo inaczej się uduszę. Ja też pragnę zaznać tych niezwykle wstrząsających emocji ,co Panowie recenzenci.
  Odpowiedz Oceń: 7 4 Zgłoś treść
 • Xnx 2018-10-11 13:06:31
  Jak kogoś to razi niech nie idzie i nie ogląda ,ta wystawa zła ,ten film nidozwolony ,tamta książka obraża ,czasy cenzury czy kryształowej nocy już mineły
  Odpowiedz Oceń: 10 2 Zgłoś treść
 • John1 2018-10-11 09:45:33
  Do nauczycielki - Pani to chyba religii uczy. Jak nie to powinna pani, ale nie szkołach publicznych. To co Pani pisze to masakra jest nie tekst. Średniowiecze. Szef MOK-u robi różne wystawy i o to chodzi. Chwała mu za to. Jak na razie żyjemy w wolnym kraju. Kto nie ma ochoty nie musi tego oglądać...
  Odpowiedz Oceń: 9 3 Zgłoś treść
 • Hihot historii 2018-10-11 07:39:45
  Panie Dyrektorze pięknie Pan napisał. Tylko oni tego po prostu "nie rozumiął". Zbyt wyrafinowany to język.
  Odpowiedz Oceń: 13 3 Zgłoś treść
 • Zbych 2018-10-10 23:07:31
  Gdzie tam są obrazy, bo nie zauważyłem? Raczej bohomazy. To jakieś niszowe przypadkowe maziaje. Żeby ktoś o nich usłyszał wystawili krzyż i orła.
  Odpowiedz Oceń: 11 9 Zgłoś treść
 • tewu 2018-10-10 20:09:44
  zakłamanie, obłuda, hipokryzja wg posłanek pisu nawet mycie intymnych części ciała jest szkodliwe, grozi bezpłodnościa
  Odpowiedz Oceń: 12 6 Zgłoś treść
 • sony 2018-10-10 18:33:51
  Panie Mariuszu, tak trzymać!
  Odpowiedz Oceń: 14 9 Zgłoś treść

Olsztyn - portal miejski

Olsztyński Portal Aktywnych Internautów - zobacz na mapie najpopularniejsze miejsca Olsztyna, obejrzyj zdjęcia z olsztyńskich imprez, dodaj własne zdjęcia i ulubione miejsca.Apteki całodobowe | Lekarze

Drogi Czytelniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi oraz materiały redakcyjne. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowywanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększymy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w każdej chwili.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać (na podstronie z polityką prywatności), odznaczając wybraną zgodę i klikając przycisk "nie zgadzam się", z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.