Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2014-12-10 12:54

Iwona Starczewska

Olsztynianin w dżungli filmował niezwykłe ultramaratony!

Piotr Pacewicz operator kamery i montażysta, właściciel olsztyńskiego ''813 Studio'' ma niebywałe doświadczenia. Uczestniczył w ultramaratonach w brazylijskiej dżungli i na Wyspach Karaibskich – a jego zadaniem było stworzyć filmowe wspomnienia z tych morderczych wyczynów.

reklama

Jungle Marathon w Amazonii jest to jeden z najbardziej morderczych biegów na świecie. Uczestnicy muszą zmierzyć się z temperaturą 40 stopni przy wilgotności dochodzącej nawet do 90 procent. Oprócz tego, każdy z nich musi mieć ze sobą wszystko co jest niezbędne do przeżycia w trakcie 6-dniowego biegu.

Jak się okazuje, olsztynianin Piotr Pacewicz był obecny na dwóch takich maratonach w brazylijskiej dżungli, a także jednym na Wyspach Karaibskich. To co zobaczył miał za zadanie nagrać i zmontować jako dokument.

Jak wyglądają mordercze zmagania zawodników w środku amazońskiej dżungli okiem kamery?

Jest Pan operatorem kamery i montażystą. Jak znalazł się Pan w dżungli filmując ultramaratony w Brazylii, czy na Karaibach?

- Historia związana z ultramaratonami zaczęła się od pomysłu mojego dobrego znajomego Krzysztofa Sobczaka, który polegał na udziale w konkursie na najbardziej ekstremalne wyzwanie. Zrealizowaliśmy wtedy krótki film na bagnie za olsztyńskim Kortowem promujący jego wyzwanie. Pomysł oraz wyzwanie bardzo się spodobały fundacji siepomaga.pl i udało się pozyskać fundusze na wyjazd na Jungle Marathon 2013 dla naszej dwójki. Wyjazd ten był motorem napędowym kampanii zbiórki pieniędzy na leczenie dwójki chłopców chorych na raka. Moim zadaniem na tym wyjeździe było zdawanie dziennych relacji z poczynań Krisa. Na tym wyjeździe poznałem organizatorkę - Shirley Thompson oraz fotografa - Alexandra Beera, którym podobała się moja praca. Po powrocie do Polski nawiązałem z nimi dalszą współpracę - już jako oficjalny operator danych biegów.

Jako operator musiał Pan mieć niezłą kondycję, by trwać przy zawodnikach? Czy przygotowywał się Pan do wyjazdów?

- Filmowanie ultramaratonów nie należy do najłatwiejszych zleceń. Wymaga to dobrej kondycji fizycznej, o którą dba mój osobisty trener Marcin Woźniak. Przed każdym wyjazdem te treningi są intensywniejsze i wtedy nie ma problemów z zadyszką (śmiech) - na miejscu gdzie panują trudne warunki. Temperatury w Amazonii i na Karaibach dochodziły do 40 stopni, a w dżungli dochodziła do tego bardzo duża wilgotność.

Uczestniczył Pan w sumie w dwóch maratonach w Brazylii i jednym na Wyspach Karaibskich, jakimi wspomnieniami mógłby się Pan z nami podzielić? Dla nas maraton w dżungli to całkowita abstrakcja.

- Jungle Marathon i Guadarun są to dwa różnego rodzaju biegi. Pierwszy można określić jako najcięższy, a drugi na pewno jako najpiękniejszy bieg świata. Dla mnie jeśli chodzi o wspomnienia to najfajniejsi są ludzie, których się poznaje na tego typu eventach. Jeśli chodzi o miejsca to zakochałem się w Karaibach, jest to pierwsze miejsce na świecie, które mnie zaskoczyło tak pozytywnie. A w Brazylii bardzo miło wspominam naszą wycieczkę na fawele gdzie mieliśmy kilka ciekawych przygód łącznie ze spotkaniem uzbrojonych Youngsters, którym nie spodobało się to, że ich filmowaliśmy. Można by opowiadać wiele historii, ale najlepiej zobaczyć moje filmy, ponieważ w każdym staram się oddać emocje i klimat panujący podczas tak ekstremalnych wyzwań. Zapraszam również do obejrzenia backstagu mojej pracy podczas Jungle Marathon 2014.

Czy nie myślał Pan o zgłoszeniu swoich filmów do jakiegoś programu telewizyjnego o tematyce podróżniczej? Myślę, że wiele osób chciałoby to zobaczyć!

- Chciałbym żeby mój film był pomocą dla ludzi, którzy w przyszłości będą planować start w tym ultramaratonie. Jeśli chodzi o telewizję to uważam, że jest to zbędne, film jest dostępny na Youtubie na naszym kanale i dzięki portalom takim jak państwa myślę, że dotrze do dużej ilości odbiorców.

Czy są już kolejne plany na ultramaratony w dżunglach?

- Oczywiście mamy plan realizacji innych ultramaratonów na świecie, rozmowy z organizatorami trwają. Mamy plan stworzyć większy dokument oraz książkę przedstawiający temat ultramaratonów.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmów autorstwa Piotra Pacewicza!

Jungle Marathon 2013


 

Zapowiedź Guadarun


 

Jungle Marathon 2014


 

Guadarun 2013

 


 

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl